Program festiwalu

XV RACIBORSKI FESTIWAL PODRÓŻNICZY WIATRAKI 2018

25 – 28 PAŹDZIERNIKA 2018
sala widowiskowa Raciborskiego Domu Kultury, ul. Chopina 21

Czwartek, 25 października 2018

BLOK SZKOLNY:

Grupy zorganizowane, bilety: 6 zł / pokaz, rezerwacja miejsc: 515 739 642

8.30: Aneta Skórnicka: „Pura Vida... czyli rok w Ameryce Południowej”

Aneta Skórnicka zabierze Was w podróż po Ameryce Południowej, którą odbyła z katalońskim przyjacielem Francesc Garretą. Przez rok przemierzali bezdroża Peru, Kolumbii, Argentyny, Boliwii, Ekwadoru i Chile, ona – rysując, on – fotografując i pisząc. Bez planów, godzin, często nie wiedząc gdzie będą spali, pozwalali aby prowadziła ich droga i aby każdy dzień był niespodzianką.
Wzorem Ryszarda Kapuścińskiego wyruszyli na spotkanie z Innym, wiedząc że oni sami są Tym Innym dla mieszkańców Ameryki Południowej. Wrócili na stary kontynent, ale podróż się nie skończyła. Towarzyszy im każdego dnia, oferując nowe spojrzenie na drugiego człowieka.
Podczas prezentacji Aneta zabierze Was do dżungli amazońskiej i małych wiosek andyjskich, na pustynię Atacama i do wielkich metropolii. Jednak przede wszystkim będzie to opowieść o niezwykłych spotkaniach.

Aneta Skórnicka

Podróżująca ilustratorka, reporterka rysunkowa podczas wypraw, grafik komputerowy, twórcza edukatorka. Rysuje na konferencjach, spotkaniach biznesowych (graphic recording), ilustruje publikacje, tworzy rysunkowe materiały dydaktyczne oraz projekty graficzne z wykorzystaniem rysunku. Szkoli z myślenia wizualnego i kreatywności. Uczy tworzyć proste obrazy i ikony w pracy z flipczartem, przy tablicy, podczas prezentacji, które angażują uczestników, podnoszą efektywność uczenia się i zapamiętywania. Prowadzi autorskie warsztaty podróżniczo-artystyczne dla dzieci i młodzieży, wspierające ich wiarę w siebie i kreatywne myślenie. W środowisku międzykulturowym czuje się jak ryba w wodzie. Lubi inspirować i być inspirowana.

10.00: Michalina Kupper: „Antypody, podróż po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei”

W ciągu stu lat od zasiedlenia Australii przez Europejczyków, populacja pierwszych mieszkańców Australii spadła o 84%. Ile jest ich teraz, gdzie żyją, jak wyglądają nowoczesne, australijskie domy a jak aborygeńskie wioski? Co rysują i tatuują od tysięcy lat mieszkańcy Antypodów? Tego i wiele więcej dowiemy się, mając za przewodników autochtonów tych ziemi. Usłyszą Państwo relacje z polowania z Aborygenami na żółwie w parku narodowym oraz ich życiu w "rezerwatach", gdzie Australijczycy nie mają wstępu. Zobaczymy zdjęcia ze wspinaczki na najwyższy szczyt - Mt.Kościuszko i wielkanocnej wędrówki po największej piaszczystej wyspie na świecie i spotkaniu z dzikim dingo.
Podczas prezentacji dowiemy się także:

 • dlaczego stolica Papui znajduje się w 10 najbardziej niebezpiecznych miast świata
 • w jaki sposób powstało ponad 800 zupełnie odrębnych od siebie języków w jednym kraju (i są nadal używane)
 • dlaczego głównym środkiem lokomocji pomiędzy miastami jest samolot
 • w co bawią się mali Papuasi

 

Michalina Kupper

Uczestniczka Rowerowego Jamboree – sztafety z Polski do Japonii na etapie Turcja-Irak-Iran, nominowana do Kolosów za podróż po Papui Nowej Gwinei. Miłośniczka ulicznych historii. Fanka lokalnej kuchni. Kocha Bliski Wschód i Oceanię. Twórczyni autorskich warsztatów etnograficznych dla dzieci i młodzieży.
Pedagog, ratownik, przedsiębiorca, pilot wycieczek, instruktor ZHR.

11.30: Bartosz Piziak: „Islandia – kraina lodu i ognia”

Wizyta na położonej w pobliżu koła podbiegunowego wyspie nie pozostawia złudzeń… Człowiek nie wraca z niej już taki sam! Surowe piękno Islandii zaskakuje przybyszów na niemal każdym kroku, pomimo, że z pozoru wydaje się być taka „podobna”, a widok dudniących wodospadów przestaje dziwić już po 3 dniach pobytu. Islandia jest jednocześnie i gorąca i lodowata, a połączenie tych dwóch skrajności tworzy jej niepowtarzalną scenerię. Wysokie, nagie góry lodowców, które pokrywają ponad 11 % powierzchni kraju, pod którymi gotuje się i wrze magma, sąsiadują z szaroczarnym pustkowiem zastygłej lawy i potężnymi wodospadami, tworząc niesamowite krajobrazy. Nie brakuje tu także ciągle niebezpiecznych wulkanów. Nieprzypadkowo więc, zyskała sobie przydomek „wyspy ognia i lodu”.

Bartosz Piziak

Geograf, zawodowo pracownik naukowy i dziennikarz. Ekspert rynku lotniczego, podróżujący i równie chętnie fotografujący odwiedzane miejsca. Pomysłodawca i organizator wielu imprez podróżniczych (Kalejdoskop Podróżniczy, Travenalia, Festiwal FMP). Współtwórca projektu LowcyLotow.pl. Współautor audycji podróżniczej "Między Biegunami" w Radiu Kraków, której można słuchać w każdą sobotę od 14:05! Zjeździł około 70 krajów świata, w tym kilkakrotnie odwiedzał Islandię. Więcej na www.BartekPiziak.com

Piątek, 26 października 2018

BLOK SZKOLNY:

Grupy zorganizowane, bilety: 6 zł / pokaz, rezerwacja miejsc: 515 739 642

8.30: Bartosz Malinowski: „18 lat w drodze przemierzając Azję”

Bartosz od ponad 18 lat przemierza Azję często niewidocznymi ścieżkami schodząc z utartych szlaków. W tym czasie pokonał ponad 50 tys. kilometrów, pieszo, konno, na rowerze i drogami wodnymi. Zafascynowany życiem, kulturą i historią nomadów, wędrując ich szlakami w 2014 roku dotarł w góry Afganistanu docierając do rdzennych Kirgizów. W 2010 roku w 6 miesięcy przemierzył 9000 km z północy Syberii do Indii pokonując szlak legendarnej ucieczki Polaka z sowieckiego łagru. W 2015 roku wraz z Joanną Lipowczan przeszedł liczący 1700 km Wielki Szlak Himalajski. Jego pasją stały się długodystansowe „szlaki” górskie, które zazwyczaj nie mają nic wspólnego ze szlakiem turystycznym. Dzięki długim wędrówkom może poczuć się jak nomada i całkowicie porzucić konsumpcyjne i materialne życie, aby skupić się na tym, co dla niego najważniejsze. W czasie prezentacji Bartosza przemierzymy dziesiątki tysięcy kilometrów docierając m.in. w syberyjską tajgę, w Himalaje, w afgański Hindukusz, przejdziemy „Chadar” wędrując po zamarzniętej rzece Zanskar, która łączy dwa himalajskie królestwa Ladakh i Zanskar.

Bartosz Malinowski

Przewodnik górski, pilot, organizator i lider wypraw w różne góry świata. Zafascynowany Azją, gdzie każdego roku powraca wielokrotnie. Organizator trekkingów i wypraw m.in. w Himalaje Nepalu. Obserwuje życie nomadów w Mongolii w Azji Centralnej i Afganistanie. Jako pierwszy Polak wraz z Joanną Lipowczan przeszedł Wielki Szlak Himalajski trawersując 1700 km pasma najwyższych gór świata. Współautor książki „Wielki Szlak Himalajski – 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal”

10.00: Anna i Krzysztof Kobusowie „Namibia. Przez pustynię i busz”

Dlaczego słoń ma trąbę, a antylopa długą szyję? Gdzie foki spędzają letnie wakacje? Kto mieszka na pustyni? Czy można być czystym nigdy się nie myjąc? Jak rozpalić ogień bez zapałek? Podczas pokazu przemierzymy pustynię Namib, spotkamy słonie i oswojone gepardy, dowiemy się jakie są strategie roślin na przetrwanie i jak radzi sobie lud Himba, który do mycia nie używa wody. Od Buszmenów nauczymy się przetrwania w buszu oraz dowiemy się jak zrobić ozdoby ze skorupek strusich jaj i nasion. Zapraszamy do wspólnej podróży przez Afrykę!

Anna i Krzysztof Kobusowie

Fotografowie i dziennikarze, uwielbiający włóczęgę z dala od utartych szlaków, egzotyczne podróże oraz odkrywanie Polski. Autorzy zdjęć do ponad 25 albumów (m. in. „Super Polska”, „Polska wielu kultur”, „Polski Alef-Bet”, "Birma złota łza",...) z czego przeważająca większość poświęcona jest naszemu krajowi. Na stałe współpracują z wiodącymi pismami podróżniczymi i wydawnictwami książkowymi. Ich zdjęcia zobaczyć można na stronie www.travelphoto.pl. Od kiedy ich rodzina powiększyła się ruszają na wyprawy z synkami, którzy pomagali im nie przeszkadzając podczas zbierania materiału do albumu o Polsce wielu kultur. Swoim doświadczeniem z rodzinnych podróży dalekich i bliskich dzielą się poprzez portal Małego Podróżnika www.malypodroznik.pl

11.30: Marcin Szymczak: „Śladami Marco Polo. Chiny poza utartymi szlakami”

Chiny fascynowały nas od zawsze, zniechęcając jednocześnie ogromną liczbą chińskich turystów. Dlatego w naszych podróżach do Państwa Środka często schodziliśmy z utartych szlaków. Tak było w 2006 roku, gdy byliśmy w Tybecie. Tak też stało się teraz, gdy śladami Marco Polo ruszyliśmy z Pekinu przez Gansu, Qinghai do Xinjangu. Podróż ta pokazała nam, że w Chinach nadal można znaleźć dzikie, odludne miejsca z fascynującą przyrodą i spektakularnymi zabytkami. Przeżyliśmy teraz niesamowite przygody przemierzając pustynię Badai Jaran, wędrując przez góry Bogda Shan, zwiedzając tybetańskie klasztory, a wszystko to z naszą 4-letnią córką...

Podczas naszej podróży przemierzyliśmy wschodnią cześć Wyżyny Tybetańskiej, podziwiając barwne buddyjskie klasztory w Labrang, Tongren i Kumbun, w których spotykaliśmy serdecznych mnichów. Wędrowaliśmy po zachodnich krańcach Muru Chińskiego, docierając do wielkiego fortu Jiayuguan, nad kanionem rzeki Hexi. Dotarliśmy do dwóch pustyń Badaj Jaran i Takla Makan. Pierwsza odkryła przed nami zagubione, wśród najwyższych na świecie nieruchomych wydm, oazy. Druga zaś, zaczarowała nas śpiewającymi piaskami i magicznymi grotami Mogao. Dotarliśmy do Kotliny Turfańskiej, odwiedzając mieszkających tam muzułmanów – Ujgurów. A naszą podróż zakończyliśmy w lodowcowych górach Tien Szan, gdzie gościli nas Kazachowie.

Anna i Marcin Szymczakowie

Ich przygoda podróżnicza zaczęła się już w czasach studenckich, kiedy zorganizowali wspólnie kilka trekkingowych wypraw w Andy, Ałtaj, Tien Szan, góry Elburs czy Alpy Japońskie, Himalaje i Pamir. Wtedy też zmierzyli się z Jedwabnym Szlakiem w zachodnich Chinach, Uzbekistanie i Iranie. Dotarli na „Dach Świata” i pod świętą górę Kailasz dość nietypowo, z Kaszgaru. Smakowali zieloną herbatę pod Fuji, a także przemierzali amazońską dżunglę. Gdy urodziła im się córka Iga, zaczęli podróżować we trójkę. Razem zwiedzili świat od Nowej Zelandii przez Japonię, Chiny, Oman, Armenię, Gruzję, Europę po Maroko. Od pięciu lat podróżują już we czwórkę – z synkiem Jasiem – i zdążyli wspólnie odwiedzić Sardynię, Iran, Emiraty Arabskie, Namibię a w tym roku Kanadę i Stany Zjednoczone. Na wyjazdach dużo fotografują, co znalazło swój wyraz w trzech wydanych albumach po Japonii, Boliwii i Tybecie.
www.fotografiapodroznicza.pl

Sobota, 27 października 2018

12.00 Artur Homan: „Rytmy Natury w Dolinie Baryczy”

Film "RYTMY NATURY W DOLINIE BARYCZY" opowiada o przyrodzie doliny rzeki Baryczy i stawów Milickich. Dolina Baryczy to fascynujące pod względem przyrodniczym środowisko rozległych, rozciągających się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów stawów rybnych, przeplatanych łąkami, polami i lasami. Płytkie, bogate w pożywienie zbiorniki wodne przyciągają ogromne ilości ptaków zarówno w okresie przelotów jak i w czasie lęgów.
Film "Rytmy Natury w Dolinie Baryczy" realizowaliśmy przez ponad 2 lata. Sir David Attenborough, światowej sławy twórca filmów BBC, po obejrzeniu filmu "Rytmy Natury w Dolinie Baryczy" napisał: Obejrzałem "Rytmy Natury" z wielką przyjemnością. Cudowne miejsce, przepięknie sfilmowane.

Artur Homan

Filmowiec, leśnik, fotograf. Od dzieciństwa tapla się w bagnie, ukrywa w lesie, skrada po łące podpatrując i rejestrując życie dzikiej przyrody.
Ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Jako fotograf współpracował m.in. z National Geographic. Od dzieciństwa fascynował go ruchomy obraz, dlatego od ponad 12 lat wraz z żoną Saturniną realizuje filmy przyrodnicze.
"Rytmy Natury w Dolinie Baryczy", "Kraina Tysiąca Bocianów" czy "Sekretne Życie Drzew" to niektóre z ich autorskich produkcji. Przy realizacji filmów współpracuje stale z Krystyną Czubówną i Michałem Lorencem.

13.30 Marcin Szymczak: „Na bezdrożach Kaukazu – Armenia i Gruzja”

To opowieść o blisko dwumiesięcznej podróży na rubieże kulturowej Europy – do kolebki chrześcijaństwa. Do miejsc magicznych – jak pogranicze Armenii i Górskiego Karabachu, wysokogórskiej Swanetii czy malowniczej Tuszetii.

Dotrzemy tam pokonując samochodem cztery tysiące kilometrów przez Bałkany i Turcję. W Gruzji będziemy wędrować po zielonych dolinach i śnieżnych graniach Kaukazu, odwiedzimy czarnomorski kurort Batumi oraz słynącą z produkcji wina Kachetię. W Armenii dotrzemy do najstarszych chrześcijańskich kościołów na świecie, będziemy wspinać się na Aragacz, świętą górę Ormian oraz powędrujemy nad brzegami jeziora Sewan. Będzie czas na zadumę i refleksję oraz górską przygodę na zakaukaskich szlakach.

Anna i Marcin Szymczakowie

zorganizowali wspólnie kilka trekkingowych wypraw w Andy, Ałtaj, Tien Szan, góry Elburs czy Alpy Japońskie, Himalaje i Pamir. Wtedy też zmierzyli się z Jedwabnym Szlakiem w zachodnich Chinach, Uzbekistanie i Iranie. Dotarli na „Dach Świata” i pod świętą górę Kailasz dość nietypowo, z Kaszgaru. Smakowali zieloną herbatę pod Fuji, a także przemierzali amazońską dżunglę. Gdy urodziła im się córka Iga, zaczęli podróżować we trójkę. Razem zwiedzili świat od Nowej Zelandii przez Japonię, Chiny, Oman, Armenię, Gruzję, Europę po Maroko. Od pięciu lat podróżują już we czwórkę – z synkiem Jasiem – i zdążyli wspólnie odwiedzić Sardynię, Iran, Emiraty Arabskie, Namibię a w tym roku Kanadę i Stany Zjednoczone. Na wyjazdach dużo fotografują, co znalazło swój wyraz w trzech wydanych albumach po Japonii, Boliwii i Tybecie.
www.fotografiapodroznicza.pl

15.00 Konrad Konieczny: „Norwegia Północna – kraina słońca””

Północne rubieże Norwegii mają w sobie coś szczególnego. Krajobraz jest tu znacznie bardziej surowy, monolityczny i chwilami bardziej posępny w porównaniu ze spektakularnym pięknem fiordów Norwegii Zachodniej. Ale nie w krajobrazie tkwi największa różnica. Jadąc pośpiesznie na Nordkapp przez bezkresy Finnmarku, możemy łatwo to przeoczyć, ale przy dłuższym pobycie zrozumiemy, że to nie jest miejsce zwyczajne. Jak nigdzie indziej rytm życia wyznacza tutaj słońce. Podróż za koło podbiegunowe w trakcie letnich białych nocy, czy zimowych ciemności to jak podróż na inną planetę. Podział doby na dzień i noc nie istnieje. Rok dzieli się na okres ciemności i światła, a życie ludzi i zwierząt jest do tego dostosowane.
Podczas pokazu wybierzemy się w podróż przez wszystkie pory roku i w najdalsze zakątki Północnej Norwegii. Odwiedzimy graniczące z Rosją Kirkenes, gdzie wiatr dziejowych zmian jeszcze nie w pełni dotarł, weźmiemy udział w najdłuższym na świecie biegu psich zaprzęgów, odwiedzimy Saamów, dowiemy się dlaczego Norwegowie na jednej z wysp kultywują zwyczaj popołudniowej sjesty i naturalnie zobaczymy miejsca, które podczas podróży na Północ trzeba odwiedzić. A wszystko to w świetle białych nocy i zorzy polarnej.

Konrad Konieczny

Przygodę z Norwegią zaczął nietypowo bo od języka. Chcąc przeczytać w oryginale Heimskringlę, czyli staronordycki zbiór sag królewskich nauczył się norweskiego. Później były inne lektury, aż w końcu zapakował rower i wybrał się na pierwsze bliskie spotkanie z krajem fiordów. Od tego czasu, co roku jeździ na północ, a Norwegia stała się jego życiową pasją. Napisał kilka przewodników o tym kraju, publikował zdjęcia, artykuły, organizował wystawy w Polsce i Norwegii. Jest twórcą i redaktorem portalu Norwegofil.pl, gdzie dzieli się doświadczeniami ze swoich podróży i poleca sposoby na odkrywanie Norwegii.

16.30 Anna i Krzysztof Kobusowie: „Magiczna Polska wielu kultur”

Polska jest krajem niezwykłym, który poznawać można bez końca. Podczas pokazu wyruszymy z Tarnowa z romskim Taborem Pamięci, z Chasydami w dniu 21 adar spotkamy się u grobu cadyka Elimelecha w Leżajsku, weźmiemy udział w prawosławnej mszy na zamarzniętym Bugu i święcie Spasa na świętej Górze Grabarce. Spotkamy Turki Wielkanocne w Dolinie Sanu, weźmiemy udział w Misterium Męki Pańskiej zaś w Lany Poniedziałek wraz z konną procesją na Opolszczyźnie wyruszymy w wiosenny objazd pól. Przekonamy się też jak wyglądają biołe i czorne Mikołaje w Koniakowie i co dzieje się podczas Karczmy Piwnej na Śląsku! Odwiedzimy polskich Tatarów podczas święta Ofiarowania, zaś na Pomorzu wyruszymy z Kaszubami na morską pielgrzymkę.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania fascynującej Polski!

Anna i Krzysztof Kobusowie

Fotografowie i dziennikarze, uwielbiający włóczęgę z dala od utartych szlaków, egzotyczne podróże oraz odkrywanie Polski.
Autorzy zdjęć do ponad 25 albumów (m. in. „Super Polska”, „Polska wielu kultur”, „Polski Alef-Bet”, "Birma złota łza",...) z czego przeważająca większość poświęcona jest naszemu krajowi. Na stałe współpracują z wiodącymi pismami podróżniczymi i wydawnictwami książkowymi. Ich zdjęcia zobaczyć można na stronie www.travelphoto.pl. Od kiedy ich rodzina powiększyła się ruszają na wyprawy z synkami, którzy pomagali im nie przeszkadzając podczas zbierania materiału do albumu o Polsce wielu kultur. Swoim doświadczeniem z rodzinnych podróży dalekich i bliskich dzielą się poprzez portal Małego Podróżnika www.malypodroznik.pl

18.00 David Kaszlikowski: „Niemożliwe wyprawy 2”

Niemal 10 lat po swoim pierwszym pokazie na Wiatrakach David zebrał najciekawsze historie z wielu wypraw w jednym pokazie. Będzie to opowieść o ekstremalnej podroży „dookoła świata", spełnianiu marzeń i przełamywaniu „niemożliwego”. Organizacja trudnych wypraw eksploracyjnych i przygody prosto z zasypanej śniegiem Alaski, przeprawy kajakiem morskim na Grenlandii, po tropikalne wyspy Malezji, czy pustynne góry Wadi Rum w Jordanii.
Poszukiwanie nowych rejonów do wspinaczki, pokonywanie dziewiczych górskich ścian jest w tym pokazie nie tyle popisem umiejętności co opowieścią o pokonywaniu słabości i życiowych wyborach.

David Kaszlikowski

Alpinista i fotograf, zapalony eksplorator górski. Ma na swym koncie wspinaczkowe wyprawy do: Meksyku, Mali, Wietnamu, Australii na Madagaskar, Alaskę, czy do Atlasu Wysokiego w Maroku, gdzie wytyczył jedne z najtrudniejszych za granicą polskich dróg wspinaczkowych na wielkich ścianach. W Himalajach zdobył i nazwał dziewiczy szczyt w dolinie Miyar. W malutkim zespole, jedynie z Elizą Kubarską zdobył jeden z najwyższych morskich klifów świata na Grenlandii. Po serii wspinaczek na drapacze chmur (m.in. wejście bez asekuracji na 140m Marriott w Warszawie) media nazywały go „polskim Spidermanem”.
Zawodowy fotograf i operator kamery. Jego zdjęcia były publikowane na okładkach największych magazynów górskich na świecie (m.in. Alpinist, Rock+Ice, Vertical, Desnivel…) a także w mediach wysokonakładowych (np. NatGeoTraveler, The Guardian, Playboy, Outside). Laureat wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych m.in. zdobywca Grand Prix IMS (International Mountain Summit), największego konkursu fotografii górskiej na świecie.

19.30 koncert: Banana Boat

Banana Boat

Sekstet wokalny, specjalizujący się w oryginalnej twórczości autorskiej w dziedzinie współczesnej piosenki żeglarskiej, neo-szanty oraz w autorskiej interpretacji szanty klasycznej. Zespół powstał w 1994 roku i zadebiutował występem na Tratwie'94 w Katowicach.
Skłąd zespołu: Tomasz „Mundry” Czarny, Maciej „YenJCo” Jędrzejko, Paweł „Synchro” Jędrzejko, Paweł „Konik” Konieczny, Michał „Ociec” Maniara i Piotr "Qdyś" Wiśniewski.

Najważniejsze osiągnięcia zespołu:
Nagrody na Ogólnopolskich Festiwalach Piosenki Żeglarskiej

 • Nagrody Grand Prix (2x) (Szantrapa-Szczecin'99, Kopyść-Białystok'01)
 • Nagrody Publiczności (4x) (Warszawa'01, Łódź'03, Wrocław'04, Łódź '06, Łódź '09)
 • Nagrody Główne (5x) (Katowice'94, Kraków'94, Tarnów'95, Szczecin'99, Wrocław'01)
 • Nagroda za Najlepszy Debiut Shanties 2000 Festiwal Międzynarodowy w Krakowie
 • Nagroda Dziennikarzy dla Najbardziej Medialnej Postaci Shanties 2004 - Festiwal Międzynarodowy w Krakowie
 • Nagroda Prezydenta Gdańska za najlepsza szantę autorską podczas Festiwalu Szantz Pod Żurawiem 2007
 • Nagroda Prezydenta Gdańska za najlepsza szantę autorską podczas Szant Pod Żurawiem 2008

Nagrody międzynarodowe

 • II Nagroda CASA*/CARA** 2005 za Album Best Folk/World Album "A morze tak a może nie"
 • II Nagroda CASA*/CARA** 2005 za Piosenkę Best Folk/World Song "Arktyka"
 • *CASA = Contemporary A cappella Society of America (www.casa.org)
  **CARA = Contemporary A cappella Recording Awards

22.00: After Travel Party (czyli nie samym slajdem żyje podróżnik ;)

Przystanek Kulturalny KONIEC ŚWIATA, ul. K. Miarki 3A (wstęp wolny)

Po sobotniej dawce slajdów, filmów i rozmów o świecie… postaramy się wybrać w ciepłe strony i odrobinę popląsać w rytmach bałkańskich. Będą egzotyczne drinki i muzyka z dalekich stron świata. Jednym słowem: relaks, sielanka i rozruszanie ciała pomiędzy długimi sesjami w fotelach ;)

 

Niedziela, 28 października 2018

9.00: Spływ Odrą (Racibórz-Grzegorzowice). Organizator: OSiR Racibórz

Uczestnictwo darmowe, obowiązkowa rezerwacja: imprezy@osirraciborz.pl

Tegoroczny spływ, będący jednocześnie zamknięciem raciborskiego sezonu wodniackiego – odbędzie się na trasie "Zamek w Raciborzu" (przystań) – Grzegorzowice (prom).
Ciężar organizacji wziął na siebie nasz partner: OSiR Racibórz. Liczba miejsc - ściśle ograniczona! Zbiórka o godzinie 8.45 na przystani kajakowej w Raciborzu.
Zapisy prowadzone są poprzez maila: imprezy@osirraciborz.pl

10.00: Zwiedzanie Zamku Piastowskiego w Raciborzu

Zbiórka na dziedzińcu, bilety: 6,50 / 4 zł (ulg) do nabycia w kasie zamku.

Pierwsza wzmianka o grodzie pochodzi z 1108 roku. Z Kroniki Galla Anonima wiadomo, e został wówczas odbity z rak Morawian przez wojska ksiecia Bolesława Krzywoustego. Stał sie siedziba polskiego kasztelana, a w II połowie XII wieku dworu Mieszka I, pana na Raciborzu, władcy Polski. Po nim rezydowali tu kolejni ksiaeta górnoslascy, w tym Kazimierz, dziad króla polskiego Władysława Łokietka. W I połowie XIII wieku rozpoczeto wznoszenie pierwszych partii murowanych zamku.
Około 1290 roku ksiae Przemysł zlecił budowe gotyckiej kaplicy, która otrzymała wezwanie sw. Tomasza Becketa z Canterbury, angielskiego meczennika. Wezwanie upamietnia spór miedzy biskupem wrocławskim Tomaszem II a ksieciem Henrykiem IV Probusem, którego finał, opisany przez Jana Długosza, rozegrał sie w Raciborzu.
Zamek, w którym schronił sie biskup, oblegały wojska Probusa. Ostatecznie doszło do pojednania, a wdzieczny za to biskup ustanowił przy kaplicy kolegiate. Kanonicy przebywali tu do 1416 roku. Znawcy nie maja watpliwosci, e kaplica stanowi dzis najcenniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nazywana jest perła górnoslaskiego gotyku, badz te, ze wzgledu na podobienstwa do słynnej paryskiej kaplicy, slaska Saint-Chapelle Ze starych przekazów wiadomo, e niegdys przechowywano tu i czczono swiete relikwie, najprawdopodobniej szczatki kanonizowanego biskupa z Canterbury.

www.zamekpiastowski.pl

11.30 Robert Tomalski: „Kajakiem w górę rzeki – Wisła, Odra i Wołga pod prąd”

Nim rozpoczął tę podróż, Robert Tomalski nigdy nie pływał pod prąd. Mało tego: w ogóle nigdy nie pływał kajakiem! Nie przygotowywał się też specjalnie do podpływu największej polskiej rzeki i aż do ostatniego dnia przed wyruszeniem w drogę normalnie pracował. Zaczął w Mikoszewie. Pokonał 1047 km i po 27 dniach zakończyć wyprawę w Drogomyślu na ponad 2-metrowych progach. Kolejną wybranką była najdłuższa rzeka Europy i Rosji przeduralskiej – Wołga, 3531 km pokonał w 53 dni. Rok Odry (2018) uczcił pokonując rzekę w 18 dni. Wyruszył ze Świnoujścia, a zakończył za Ostrawą u jej źródła.

Robert Tomalski

Sport towarzyszy mu niemal od zawsze. Lubi stawiać sobie wysoko poprzeczkę. Wraz z żoną kiedyś biegał. Maratony, potem ultramaratony, odcinki nawet stu kilometrowe. Przedsiębiorca, który realizuje swoje pasje życiowe. Pokonanie najpierw Wisły, a potem Wołgi i Odry rozochociło go i rozbudziło w nim apetyty, aby bić kolejne rekordy. Zapowiada, że już wkrótce dokona jeszcze większego wyczynu.

12.45 Justyna Mleczak: „Albania vs. Macedonia”

Cała Albania została podbita przez Polaków… cała? Otóż nie do końca – chociaż Albania jest niezaprzeczalnym hitem polskich biur podróży już od kilku sezonów, polscy turyści mają zwykle okazję poznać tylko jej niewielką część, zamkniętą w kurortach na Riwierze Albańskiej. Podobnie rzecz ma się z jej sąsiadem, Macedonią, która zdobywa sobie popularność dzięki dostępnym od niedawna ofertom wypoczynku nad najgłębszym jeziorem na Bałkanach, Jeziorem Ochrydzkim. Oba te kraje toczą turystyczną rywalizację i oba mają znacznie więcej do zaoferowania, niż się wydaje.
O tym, że Albania i Macedonia to w 75% góry, a nie woda…
O tym, gdzie można napić się najlepszej coca-coli i gdzie nie ma McDonalda…
O tym, jak Polak odbudował Skopje i jak Polak stworzył aktualne do dziś mapy geologiczne Albanii…
O tym, jak Macedończycy z Grecji (!) przez Albanię (!!) trafili do Polski (!!!)…
O tym, co to jest boza i dlaczego można się jej napić w Białymstoku…
I dlaczego łączenie Albanii z Macedonią ma sens?

Justyna Mleczak

Na Bałkany trafiła w połowie drogi na Kaukaz. Na Albanię i Macedonię padło z przekory, bo nikt nie wiedział, gdzie (i czy) to właściwie jest. Studia kończyła w Skopje, wcześniej zarzucając kotwicę w albańskim Durres, współtworząc biuro podróży Moja Albania. Pilotka, przewodniczka, z radością zarażająca swoją pasją potencjalnych słuchaczy. Wierząca w budujący po- i rozumienie wymiar turystyki, zwłaszcza dziecięcej i młodzieżowej.

14.00 Krzysztof Story: „#Za Drzwiami: Polska pod jednym adresem”

Objechać Polskę rowerem, by w każdej miejscowości odwiedzić ten sam adres. Krzysztof Story podczas kilku wypraw spędził w drodze ponad 4 miesiące , na rowerze przejechał ponad 6000 kilometrów i dotarł do każdego z 16 województw. Wszędzie próbował odnaleźć tę samą ulicę i ten sam numer domu. Do obcych drzwi zapukał 150 razy. Zbierał historie tych, którzy za nimi mieszkają. Rozmawiał z pielęgniarkami i chorymi, z nauczycielami i pijakami, żołnierzami i artystami, biednymi i bogatymi, starymi i młodymi, na wsiach i w miastach. Głównie słuchał tego, co mają do powiedzenia Polacy zza przypadkowych drzwi. Projekt dostał Nagrodę Dziennikarzy na Kolosach 2017.

Krzysztof Story

Z wykształcenia informatyk, z pasji podróżnik, z zawodu dziennikarz. Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym", "Gazetą Wyborczą", spotkać można go w magazynach podróżniczych i górskich. Chciałby żyć wiecznie, póki co wiecznie brakuje mu czasu. W podróży szuka piękna natury i ciekawych spotkań, ale lubi też po prostu patrzeć na świat przez okno pociągu. Za największą wartość uważa ciekawość świata. Wspina się więc, żegluje i ciągle próbuje nowych rzeczy. Zdjęcia i teksty publikuje też na www.storyofalife.pl

15.15 Angelika Chrapkiewicz – Gądek: „Zdobądź swój szczyt”

„Zdobądź swój szczyt” to niezwykła i prawdziwa opowieść o o wspinaczce na osobiste i górskie szczyty, jak: Kilimandżaro i Rysy. To historia o budowaniu wewnętrznej siły autorki. Przede wszystkim jednak to opowieść o spełnianiu marzeń i przesuwaniu granic niemożliwego.

Angelika Chrapkiewicz – Gądek

Mówca inspiracyjny, trener, poszukiwacz wolności w górach i pod wodą oraz podróżnik, który zachwyca się światem. Jej pasją życiową jest pomaganie innym i dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany związane z górami. W 2008 r. w wyprawie na najwyższe wzniesienie Afryki, Kilimandżaro, dotarłam na wysokość 5200 m n.p.m., w 2016 r. zdobyłam najwyższy szczyt Polski, Rysy (2499 m n.p.m.), a w 2017 r. Mnicha (2068 m n.p.m.) – jako pierwsza osoba na świecie z taką niepełnosprawnością. Zachwyca się światem- odwiedziła blisko 20 krajów. Uczestniczy w projektach łamiących schematy na temat osób z niepełnosprawnością. Na swoim koncie ma wiele profesjonalnych sesji fotograficznych. W 2013 roku została finalistką I Wyborów Miss Polski na wózku, konkursu organizowanego przez Fundację „Jedyna Taka”. W 2016 roku została Ambasadorką szwedzkiej marki PANTHERA, producenta wysokiej jakości wózków. Natomiast w 2017 roku została ambasadorem projektu ITAKA "wakacje bez przeszkód", który inspiruje i pobudza świadomość podróżników z niepełnosprawnością.

16.30 Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie: „Kaszmir – w poszukiwaniu himalajskiego raju”

Urzekające krajobrazy, życie codzienne i trudną historię indyjskiego Kaszmiru przedstawią podróżnicy, którzy od lat eksplorują indyjskie Himalaje. Zachwycimy się Śrinagarem – indyjską Wenecją, zajrzymy do warsztatów kaszmirskich rzemieślników oraz na plantację szafranu. Powędrujemy w góry z pasterzami owiec i kóz przyglądając się ich niełatwemu życiu. Wybierzemy się też z tysiącami hindusów na pielgrzymkę do groty Amarnath, gdzie czci się lingę Sziwy w postaci lodowego stalagmitu.

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Przewodnicy trekkingowi, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja wędrowania po górach stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję, Kirgistan a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe i poznawcze do Indii, zorganizowali ponad 150 autorskich wypraw trekkingowych w Himalaje i inne góry świata dla niewielkich grup oraz ponad 100 wypraw poznawczych, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA. Wydali przewodnik trekkingowy "Himalaje indyjskie" oraz album "Himalaje - szlakiem karawan i pielgrzymów".
www.terra.waw.pl
www.festiwalterra.pl

18.00 Romuald Koperski: „Syberia wzdłuż i wszerz”

Część I – „Zima”
Prezentacja fotografii przedstawiających nieznane tereny Syberii oraz narody zamieszkujące te tereny (m.in. Czukczów). Fotografie w większości wykonane podczas wyprawy „Ekspedycja Stulecia”, którą autor wykładu zorganizował i przeprowadził w 2008 r. Zdjęcia z Czukotki, Kołymy, Jakucji, „Bieguna Zimna”, gdzie temperatura powietrza przekracza -70°C.

Część II – „Lato”
Prezentacja fotografii Jeziora Bajkał, Irkucka, Kołymy, rzeki Leny oraz przedstawienie wsi Wierszyna k/Irkucka – miejsca, do którego osadnicy z Polski przybyli 100 lat temu. Ta społeczność stanowi ewenement wśród innych wieloletnich skupisk polonijnych. Wyróżnia ich fakt, iż do dziś zachowali mowę polską, czyniąc tym samym wieś Wierszynę swoistą enklawą polskości na Syberii.

Romuald Koperski

Podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych jej terenach. Pilot samolotowy I klasy, pisarz, dziennikarz reportażysta, fotograf, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa. Autor książek: („Pojedynek z Syberia” „Przez Syberie na gape”, „1001 Obrazów Syberii”, Syberia Zimowa Odyseja, „Ocean Niespokojny” ), autor wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświeconej Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej. Prowadzi Fundację działalnością dobroczynną m.in. na rzecz rodaków zamieszkujących Syberię, a także działania na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego na Wschodzie.
Pomysłodawca oraz organizator trzech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie – ”Transsyberia Gigant 2004” Atlantyk – Pacyfik – Atlantyk, liczącego 30.000 km.
Samotny spływ gumowym pontonem najdłuższą syberyjską rzeką Lena od źródeł w górach bajkalskich do Morza Arktycznego (4.500km),
W 2002 r. zorganizował zakończoną sukcesem zimowa wyprawę do Jakucji w poszukiwaniu grobu Jana Czerskiego.
Pionierska zimowa wyprawa samochodowa wzdłuż wybrzeża Oceanu Arktycznego. Badanie trasy dojazdu do Cieśniny Beringa.
Kilkunastokrotny przejazd przez Mongolie na jej długości i szerokości geograficznej, wyprawy dookoła Mongolii.
Pomysłodawca oraz kierownik najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej, z Przylądka Roca w Portugalii przez Syberie, na dalekie krańce CzukotkiJako muzyk w styczniu 2010 r., wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 8 sekund. 10 marca 2010 r.

19.30 Krzysztof Wielicki: „Mój wybór”

Krzysztof Jerzy Wielicki

Krzysztof Jerzy Wielicki (ur. 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej) – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.

Górskie wędrówki rozpoczął w harcerstwie, a pasję kontynuował podczas studiów. Ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej uzyskując tytuł inżyniera elektronika.

17 lutego 1980 roku jako członek narodowej wyprawy na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady, wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik.

Krzysztof Wielicki oprócz Mount Everestu jest jeszcze pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse, a zatem trzech spośród czterech najwyższych szczytów świata, które jako jedyne przekraczają 8500 m wysokości (ostatni z tej czwórki, K2, jest jedynym ośmiotysięcznikiem niezdobytym zimą). Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Jest to jedyne w historii pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik dokonane samotnie.

Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas wejścia na szczyt Gaszerbruma II. Świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi, byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, wytrwałość została nagrodzona – wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami.

W następnych latach zaczął kierować zimowymi wyprawami: na K2, Nanga Parbat, Broad Peak. W 2018 r. kierował kolejną próbą pierwszego zimowego wejścia na K2. W czasie tej wyprawy dwaj jej członkowie, Denis Urubko i Adam Bielecki, przeprowadzili spektakularną akcję ratunkową na Nanga Parbat, ratując Francuzkę Elisabeth Revol po jej wyprawie na szczyt, w czasie której zaginął Tomasz Mackiewicz; Wielicki koordynował akcję ratunkową.

Wyróżnienia: tytuł „Giganta”, Nagroda Explorer podczas Explorers Festival w Łodzi, Lowell Thomas Award (wyróżniony jako jedyny Polak), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego), Super Kolos (2006, za całokształt osiągnięć wspinaczkowych i eksploracyjnych w górach wysokich), Medal okolicznościowy Politechniki Wrocławskiej.

9 czerwca 2017 Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła nazwę dla jednej z planetoid pasa głównego odkrytej przez V.S. Cassulliego (173094) Wielicki.

BILETY NA FESTIWAL:

Blok szkolny: 6 zł / pokaz

Część festiwalowa:

Bilety jednodniowe: 20 zł / 15 zł (ulgowe)
Ulga: uczniowie, studenci, posiadacze kart: „Rodzina+” i „Senior 60+”

Biuro festiwalowe (sprzedaż biletów) będzie czynne na godzinę przed rozpoczęciem pokazów w sobotę i niedzielę

Przedsprzedaż:

Raciborskie Centrum Turystyki
Racibórz, ul. Opawska 38 (od 9.00 do 17.00)

Rezerwacje dla osób spoza Raciborza: 515 739 642 (Maria Orzechowska - Maćkowiak)

Bilety będzie można nabyć także podczas imprezy w biurze festiwalowym.

UWAGA:
bilety na „Wiatraki” nie są sprzedawane w kasach Raciborskiego Centrum Kultury