Program wkrótce

XIII RACIBORSKI FESTIWAL PODRÓŻNICZY WIATRAKI 2016

28 – 30 PAŹDZIERNIKA 2016
sala widowiskowa Raciborskiego Domu Kultury, ul. Chopina 21

Piątek, 28 października 2016

BLOK SZKOLNY:

Zapraszamy uczniów szkół średnich, gimnazjów oraz 5 i 6 klas szkół podstawowych.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: 502 557 238. Bilety: 6 zł / pokaz.

8.30: Łukasz Supergan: „Islandia – Wyspa Żywiołów”

Celem wyprawy Łukasza Supergana było przejście Islandii ze wschodu na zachód, między skrajnymi punktami geograficznymi: przylądkiem Gerpir, najdalszym na wschodzie i Bjargtangar, leżącym na zachodzie. Po drodze czekało go kilka tygodni marszu przez wulkaniczne pustkowia, przedpola lodowców, pokonywanie rwących, lodowcowych rzek oraz zmaganie z pogodą i ciężarem bagażu. Nawigację utrudniały niespodziewane wylewy rzek oraz pola lawy. Tego trudnego szlaku Łukasz podjął się samotnie, jako jeden z niewielu obierając dłuższy i trudniejszy kierunek marszu przez wyspę. Posługując się mapami i kompasem, starając się poznać Islandię od jej dzikiej i mało odwiedzanej strony, wędrował ścieżkami i bezdrożami przez środek kraju, by ostatecznie ukończyć wędrówkę we Fiordach Zachodnich Islandii. Wędrując samotnie potrzebował 28 dni na pokonanie tej drogi. "Wyspa Żywiołów" to fotograficzna i filmowa opowieść o tej wędrówce.

Łukasz Supergan

Specjalista od wędrówek długodystansowych, w ciągu 5 lat przeszedł około 15 000 km. Pokonał 4000 km szlaku z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie przeszedł Łuk Karpat, przemierzył całość Pirenejów i irańskie góry Zagros, a ostatnio - także Islandię. Autor książek "Pustka wielkich cisz" i "Pieszo do irańskich nomadów".

10.00: : Piotr Horzela: „Sudan Południowy – historie przeróżne”

Sudan Południowy. Najmłodsze państwo świata, które powstało na terenie trawionym wojnami przez przeszło 50 lat. Na tak „spalonej ziemi” wpływ kultury zachodniej na kształt państwa jest stosunkowo mały...

„W Dżubie, stolicy Sudanu Południowego mieszkałem przez niecałe dwa lata, a każdą wolną chwilę wykorzystywałem na wypady w głąb kraju. Dotarłem w góry w poszukiwaniu opuszczonych plantacji herbaty, pływałem po Nilu, odwiedzałem Szyluków z pogranicza z Północą i Toposów z terenów graniczących z Kenią i Ugandą.

Dowiedziałem się co ludzie sądzą o piegach, czym może skutkować picie brudnej wody, jakie są ceny małżonek określane ilością krów i wielu wielu innych bardziej lub mniej poważnych rzeczy.”

Piotr Horzela

Leśnik z urodzenia i wykształcenia. Wychował się z dala od najbliższego sklepu spożywczego. Później spory kawałek życia mieszkał w dużych miastach. Chyba nigdy nie zdecyduje czy bardziej lubi odludzia czy aglomeracje. Na szczęście nie musi. Podróże często łączy z pracą w miejscach bardziej lub mniej odległych. Woli spędzić pół roku w jednym miejscu niż przebiec przez dziesięć. Aparat fotograficzny ma zawsze przy sobie, ale stara się słyszeć więcej niż przez wizjer. Aktualnie przebywa w Polsce i prowadzi prelekcje podczas których na tle zdjęć opowiada o ludziach, miejscach i swoich doświadczeniach.

O sobie: „Po 2 latach w lodach Antarktyki i w Ameryce Południowej miałem dość podróżowania. Uznałem, że zostanę w Polsce na stałe. Po 10 miesiącach wcielania w życie tego postanowienia wyjechałem do Sudanu Południowego - najmłodszego państwa świata. Zostałem tam dwa lata. Na tle dziesiątek zdjęć postaram się Państwu opowiedzieć o tym miejscu i odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Ile kosztuje żona w Sudanie Południowym?
  • Gdzie warto wiercić studnie?
  • Czy piegi to choroba?
  • Co może wyjść ze stopy i dlaczego?
  • Czy lepiej mieć syna czy córkę?
  • Ile jest warte życie intelektualisty?
  • Co oznacza „pipti fałnds”?
  • O co można się potknąć w południowosudańskich Górach?

Zobacz kanał Piotrka na YT: www.youtube.com/PiotrHorzela

11.30: Arkadiusz Milcarz: „Arun gubi Gobi”

Arun i jego kumpel przemierzają kraj wielkości 2/3 Europy rozpadającym się co kilkadziesiąt kilometrów jeepem. Planują dotrzeć do Gobi, ale podróżowanie po kraju, w którym drogi rozmnażają się jak plankton, a mieszkańcy twierdzą, że wszystkie kierunki są w jednym kierunku, to przyjemność tylko dla koneserów… Pełna humoru opowieść drogi, w której cel podróży – Pustynia Gobi, jest niczym vanishing point – znikający punkt na (nieaktualnej) mapie Mongolii.

Arkadiusz „Arun” Milcarz

Niezależny reporter, podróżnik i pisarz, twórca jedynego w Polsce Kabaretu Podróżniczego oraz autor książki "CZAD. W poszukiwaniu straconego…".

Arun jest eksperymentatorem. Od wielu lat podróżuje z kamerą próbując dowiedzieć się jak rzeczy mają się naprawdę. Działa przeważnie w pojedynkę, wnikając w życie ludzi. Dzięki odbytym podróżom wie, że tylko przez doświadczenie pracy i wspólnego jedzenia można wejść w szczerą relację z drugim odległym nam kulturowo człowiekiem. Poprzez pracę i mieszkanie z tubylcami poznaje ich rodziny i rytuały.
Prezentując materiał z odbytych podróży ukazuje realną możliwość samotnego podróżowania do egzotycznych rejonów Ziemi bez specjalistycznej wiedzy, sprzętu i dużych pieniędzy. To wszystko z powodzeniem można zamienić na otwartość, szacunek względem innego. Niejednokrotnie udowodnił, że taka forma podróżowania jest nie tylko możliwa, ale też stanowi źródło ciekawych historii i przygód nie do wyreżyserowania.

18.00: pokaz filmów podróżniczych

(wstęp wolny, zaprasza RCK - DKF Puls):
GALUMPHING (reż. K. Józefowicz) i THX GOD (reż. M. Kopaniszyn i Sz. Padoł)

Danna tworzyła od zawsze. Skończyła najlepsze uczelnie malarstwa w Buenos Aires. Gdy przeprowadziła się do Brazylii, „zamieszkała w zieleni”. Bez bieżącej wody, elektryczności, tylko wśród natury. Wypisała się z systemu. Nie chciała pracować 10 godzin dziennie, by kupować rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebuje. Sposób na życie jaki wybrała, był jedynym słusznym dla tak pięknej i delikatnej duszy. Wymagał jednak odwagi i silnej woli. Danna zyskała wolność, ale codziennie okazywało się jak trudno ją zachować. Tam, na wybrzeżu Atlantyku, w spektakularnie pięknym miejscu, odnalazła ją Kamila Józefowicz...

 

THX GOD to filmowy kalejdoskop. Impresja z podróży dookoła świata dwóch przyjaciół, którzy wyruszyli bez planu i bez budżetu, a w drodze spędzili ze sobą prawie pół roku. Z Katowic poprzez Kijów dotarli do Delhi. Oprócz Indii, odwiedzili m.in. Nepal, Tajlandię, Malezję, Kambodżę, Birmę, Bangladesz, Peru, Meksyk, USA, Singapur, Etiopię, Egipt i Izrael. Odbyli podróż przez kultury, państwa, metropolie i ulice. Przyglądali się hipnotycznemu tańcowi religii świata, a najważniejszym celem było spotkanie z Innym. Wrócili z filmem. THX GOD to zaproszenie do wspólnej podróży. Do odkrycia dróg, którymi Człowiek podąża między dwoma biegunami, od narodzin do śmierci.

20.00: koncert zespołu BARTNICKY BAND (indie folk/indie rock)

Przystanek Kulturalny KONIEC ŚWIATA, ul. K. Miarki 3A (wstęp wolny)

Zespół Bartnicky to projekt muzyczny, który powstał na początku 2011 roku. Na jego czele stoi skrzypek i wokalista Bogdan Bartnicki, urodzony na Zaolziu w czeskich Beskidach. Członkowie zespołu to ludzie kochający i grający różne gatunki muzyki, których połączyła chęć stworzenia czegoś nowego i oryginalnego. W efekcie powstała muzyka zawierająca w sobie góralski pazur, rockową gitarę, nowoczesne klawisze, i wiele innych folkowych klasycznych instrumentów i brzmień. Zespół podczas koncertów wykonuje nowy autorski repertuar jak również utwory ludowe pochodzące z Beskidów i nie tylko, we własnych aranżacjach. Bartnicky to niesamowita radość i energia na scenie. To i ogromna charyzma wokalisty powoduje, że nikt nie przejdzie koło tej muzyki obojętnie. W 2016 roku ukaże się nowa płyta z najnowszymi utworami, która była poprzedzona singlem „Czuję się sam”...

Sobota, 29 października 2016

9.00: spływ Odrą z Raciborza do Grzegorzowic

Organizator: OSiR Racibórz uczestnictwo darmowe, obowiązkowa rezerwacja: osir.raciborz@wp.pl

Tegoroczny spływ Odrą odbędzie się na trasie: Zamek w Raciborzu (przystań kajakowa) – Grzegorzowice (prom). Trasa spływu zajmie około 2 godzin. Organizatorem przedsięwzięcia jest nasz nowy partner - OSiR Racibórz. Koszt uczestnictwa w spływie jest darmowy, ale liczba miejsc - ściśle ograniczona. Zbiórka o godzinie 9.00 na przystani pod zamkiem. Zapisy prowadzone są poprzez maila: osir.raciborz@wp.pl

12.00: Magdalena Lechowska: „Poznaj moją Kolumbię” (film, śpiew i degustacja... mrówek dupiastych)

"Poznaj moją Kolumbię" to jedyny w swoim rodzaju materiał łączący historię i przepiękne malownicze widoki, obrazujący koloryt codziennego życia oraz niezwykłe bogactwo stylów muzycznych tego egzotycznego kraju.

Częste podróże do Kolumbii oraz praca nad debiutancką płytą, będąca powrotem do "korzeni", skłoniły Magdalenę do nakręcenia filmu o kraju, który pozostawił niezatarty ślad w jej życiu i zainteresowaniach muzycznych. Większość materiału została nakręcona w Santander, regionie położonym w północno-wschodniej części kraju, znanego ze swoich jadalnych "mrówek dupiastych", słodkich jak miód ananasów oraz jednego z najgłębszych wąwozów świata. Z Santander Magdalena zabierze nas do malowniczej i upalnej Cartageny nad wybrzeżem Morza Karaibskiego a później wyruszymy w głąb lądu do Bogoty. Stolica Kolumbii to największe miasto w Andach i jedna z najwyżej położonych stolic Ameryki Południowej (2640 m n.p.m.).
Film został objęty honorowym patronatem Ambasady Kolumbii w Polsce.
Podczas pokazu publiczność będzie miała okazję skosztować "mrówki dupiaste" prosto z Kolumbii!

Magdalena Lechowska

Polka o latynoskiej duszy! Urodziła się w Krakowie, ale dorastała w egzotycznej Kolumbii chłonąc od najmłodszych lat tamtejsze rytmy, melodie i kulturę iberoamerykańską.

To jedyna polska wokalistka mająca w swoim repertuarze takie gatunki jak flamenco, tango argentyńskie, salsę, rancehrę, bolera, cumbię i muzykę andyjską! Nie tylko śpiewa ale także tłumaczy polskie piosenki na język hiszpański!

Magdalena wraz z formacją Aire Andaluz jest laureatką konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty podczas Grechuta Festival 2011 oraz półfinalistką IV Edycji Mam Talent! Jej płyta Raíces to powrót do Korzeni, rdzennych brzmień i rytmów egzotycznej Ameryki Łacińskiej. Trochę na przekór wszechobecnej tendencji do fuzji w muzyce, płyta ukazuje w tradycyjnej formie bogactwo folkloru świata hiszpańskojęzycznego. Raíces porywa nas w niezwykłą muzyczną podróż. Słuchacz rozpoczyna swą wędrówkę na romantycznej Kubie, dociera do tętniącego kolorem Meksyku. Kierując się zawsze na południe wyrusza następnie do egzotycznej Kolumbii, przemierza majestatyczne Andy aby zakończyć swą podróż na brzegu Rio de la Plata w Argentynie...

13.30: Łukasz Supergan: „Pieszo przez nieznany Iran"

Góry Zagros to potężny łańcuch, ciągnący się przez całe terytorium Iranu, od granicy z Turcją po Ocean Indyjski. To największe góry między Alpami, a Hindukuszem, sięgające swoimi szczytami powyżej 4000 metrów. Pokryte w większości przez pustynie i półpustynie, są mało poznane i rzadko odwiedzane przez Europejczyków. Tymczasem to tu żyje najbardziej różnorodna mozaika etniczna i kulturowa tego kraju - pasterskie narody, z których nieliczne wciąż prowadzą koczowniczy tryb życia.

Jesienią 2014 roku Łukasz Supergan wyruszył w wyjątkową drogę: ponad 2300 kilometrów pieszo przez góry Zagros, pierwsze w historii przejście tych gór.
Z niewielkim plecakiem, minimalnym zestawem sprzętu i jedną parą butów szedł, chcąc dotrzeć do mieszkańców tych gór – irańskich koczowników, do dziś wędrujących ze swoimi stadami. Idąc przez pustynie i wysokie góry zmagał się z upałem, śniegiem, mrozami, psami pasterskimi i… irańską bezpieką. Palił potajemnie opium, dyskutował nad trudną historią kraju, słuchał opowieści o marzeniach młodych Irańczyków.

Na swojej drodze wielokrotnie znajdował schronienie u mieszkańców Zagrosu, słuchając ich opowieści o współczesnym Iranie. Złożyły się one na obraz kraju niezwykłego, pełnego sprzeczności, niuansów, zaskoczeń, bardzo odmienny od znanego nam, Europejczykom. Po 76 dniach wędrówki stanął na wybrzeżu oceanu, jako pierwszy człowiek w historii przechodząc cały łańcuch Zagrosu. Owocem tej wędrówki stała się opowieść, którą podzieli się na Festiwalu, a także książka "Pieszo do irańskich nomadów".

Łukasz Supergan

Specjalista od wędrówek długodystansowych, w ciągu 5 lat przeszedł około 15 000 km. Pokonał 4000 km szlaku z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie przeszedł Łuk Karpat, przemierzył całość Pirenejów i irańskie góry Zagros, a ostatnio - także Islandię.

Autor książek "Pustka wielkich cisz" i "Pieszo do irańskich nomadów".

15.00: Ostap Kostiuk: „Żywy Ogień” (film)

W Ukraińskich Karpatach żyje trzech mężczyzn z różnych pokoleń. Osiemdziesięciodwuletni Iwan spędza starość samotnie, niedawno pochował żonę i sam też przygotowuje się do pogrzebu. W tym czasie dziesięcioletni Iwanko zaczyna nowe życie w szkole z internatem w mieście, a trzydziestodziewięcioletni Wasyl prowadzi gospodarstwo i hoduje młode owieczki. Ale kiedy przyjdzie wiosna, wszyscy trzej pójdą w góry za głosem swojej pasterskiej misji, którą coraz trudniej kultywować we współczesnym świecie. Żywy Ogień – płomień skrzesany przez pocieranie drew, nie gasł w ciągu czteromiesięcznego pobytu na połoninie i służył jako talizman chroniący górskich owczarzy. Dawny obrzęd rozpalania „żywego ognia” istniał na Huculszczyźnie do połowy XX wieku. To film o ludzkim powołaniu. O codziennej pracy, bez weekendów i prawa do słabości. O harmonijnym świecie, który straciliśmy, pragnąc komfortu i o dzieciństwie, które zostawiamy, biorąc na siebie rolę dorosłych.

Twórcy: Ostap Kostiuk – Reżyser, Danył Wułycki – producent generalny, Hennadij Kofman – producent, Olha Beschmelnicyna – producent, Ołeksandr Pozdniakow – operator, Mykyta Kyźmenko – operator, Ałła Zahajkewycz – muzyka, Petro Cymbał – montaż, Andrij Borysenko - dźwięk

Ostap Kost'iuk

Ukraiński reżyser, aktor i muzyk urodzony w Kołomyi w 1979 roku. Na co dzień mieszka we Lwowie gdzie współpracował z teatrem imienia Lesia Kurbasa. Jest jednym z założycieli ukraińskiego zespołu Hycz Orkestr. W 2015 roku ukazał się jego debiut reżyserski, dokumentalny film „Żywy Ogień”. Żywy Ogień został nagrodzony: W 2015 roku - specjalną nagrodą jury na festiwalu kina dokumentalnego „Hot Dogs” (Kanada) - specjalnym dyplomem jury na festiwalu filmowym w Odessie (Ukraina) - dyplomem na międzynarodowym festiwalu kinowym „Listapad” w Mińsku (Białoruś) W 2016 - nagrodą za zdjęcia na Salem Film Fest (USA)

16.30: Piotr Horzela: „Antarktyka - stacja polarna, lodowce, pingwiny”

Autor w rejony Antarktyczne dotarł wraz z 34 Wyprawą Antarktyczną PAN. W polarnej stacji badawczej spędził blisko półtora roku. W tym czasie, między innymi: mierzył lodowce, monitorował zachowania pingwinów i innych zwierząt, pomagał naukowcom w ich pracach, przy okazji poszerzał swoją wiedzę o Antarktyce. Opowie nam o wietrze, lodzie i oczywiście tym co robią pingwiny gdy słonie morskie się wylegują na plaży...

Dzięki jego projekcji dowiemy się m.in.: Ile czasu płynie statek relacji Gdynia – Antarktyka? Po co są zamrażarki w polarnych rejonach świata?Jakie zwierzaki utrudniają rozładunek statku? Co jest groźne dla zdrowia polarnika? Czy można się oprzeć antarktycznym wichurom? Co pingwiny myślą o kamieniach i gdzie są wtedy słonie morskie...

Piotr Horzela

Leśnik z urodzenia i wykształcenia. Wychował się z dala od najbliższego sklepu spożywczego. Później spory kawałek życia mieszkał w dużych miastach. Chyba nigdy nie zdecyduje czy bardziej lubi odludzia czy aglomeracje. Na szczęście nie musi. Podróże często łączy z pracą w miejscach bardziej lub mniej odległych. Woli spędzić pół roku w jednym miejscu niż przebiec przez dziesięć. Aparat fotograficzny ma zawsze przy sobie, ale stara się słyszeć więcej niż przez wizjer. Aktualnie przebywa w Polsce i prowadzi prelekcje podczas których na tle zdjęć opowiada o ludziach, miejscach i swoich doświadczeniach.

18.00: gość specjalny - Andrzej Bargiel: „Zdobycie Śnieżnej Pantery”

Andrzej Bargiel jest trzykrotnym mistrzem Polski w skialpiniźmie, trzecim w klasyfikacji generalnej pucharu świata, rekordzistą świata w biegu na Elbrus oraz pierwszym polakiem, któremu w 2013 r. udało się zdobyć ośmiotysięcznik Shishapangma na nartach oraz zjechać z jego wierzchołka. Jest też pierwszym człowiekiem na świecie, który dokonał zjazdu na nartach z osławionego szczytu Broad Peak...


Celem jego ostatniej wyprawy było pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR, których zdobycie wyróżniane jest prestiżowym alpinistycznym tytułem „Śnieżnej Pantery”.
Na Śnieżną Panterę składa się wejście na pięć siedmiotysięczników leżących na terenie Kirgistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu. Są to Chan Tengri (7010 m), Pik Pobiedy (7439 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Pik Kommunizma (7495 m), Pik Lenina (7134 m).
Wyróżnienie to zdobywały wcześniej setki alpinistów, w tym pięciu Polaków, ale Andrzej Bargiel chciał osiągnąć ten cel w swoim stylu - czyli w rekordowo szybkim czasie i przy pomocy nart...
14 sierpnia 2016 r. o godzinie 8:35 rano czasu polskiego Andrzej Bargiel stanął na szczycie Pobiedy, ostatnim z pięciu wierzchołków Śnieżnej Pantery. Tym samym pobił dotychczasowy rekord w szybkości zdobycia tego prestiżowego wyróżnienia, zdobywając je w czasie poniżej 30 dni...

20.00: koncert zespołu VOŁOSI

VOŁOSI zadebiutowali w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja zdobywając wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdzili swój sukces, otrzymując Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe. Od tej pory VOŁOSI są nieprzerwanie w trasie. Koncertując na całym świecie spotykają się ze spontanicznymi reakcjami publiczności i niezwykle przychylnym głosem recenzentów. Koncerty zespołu były transmitowane przez Program II i Program III Polskiego Radia, brytyjskie radio BBC oraz niemiecką stację WDR3. Recenzenci zgodnie stwierdzają, że VOŁOSI wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy - wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu.

VOŁOSI współpracowali m.in. z Mateuszem Pospieszalskim, Markiem Mosiem i Orkiestrą AUKSO, Adamem Klockiem, legendą gruzińskiej muzyki Niazem Diasamidze, francuskim zespołem Lo'jo, norweskim Sigrid Moldestad Trio.

Ten fenomen sprawia, że VOŁOSI są uwielbiani zarówno przez publiczność wielkich rockowych festiwali, bywalców prestiżowych sal koncertowych, wielbicieli world music, ale i koronowane głowy.

22.00: After Travel Party (czyli nie samym slajdem żyje podróżnik ;)

Przystanek Kulturalny KONIEC ŚWIATA, ul. K. Miarki 3A (wstęp wolny)

Po sobotniej dawce slajdów, filmów i rozmów o świecie… postaramy się wybrać w ciepłe strony i odrobinę popląsać. Będa egzotyczne drinki i muzyka z dalekich stron świata. Relaks, sielanka i rozruszanie ciała pomiędzy długimi sesjami w fotelach ;)

Niedziela, 30 października 2016

12.00: Sebastian Bielak: „Puszcza Białowieska. Królestwo leśnego żubra”

Puszcza Białowieska znajduje się w północno-wschodniej części Polski i jest pozostałością po dawnych, całkowicie naturalnych lasach rozciągających się na ogromnych obszarach w środkowo-wschodniej Europie. Współczesna puszcza zajmuje 1500 km2 powierzchni, z czego 40% należy do Polski, natomiast pozostałe 60% lasów do Białorusi. To właśnie tutaj znajduje się Białowieski Park Narodowy, który jest najstarszym parkiem narodowym w naszym kraju. Zamieszkuje go ponad 12 tys. różnych gatunków zwierząt, co stanowi jedną trzecią gatunków występujących w Polsce. Z powodu ogromnego bogactwa przyrody Puszcza Białowieska, jako jedyny obszar przyrodniczy Polski, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród licznych atrakcji turystycznych Puszczy Białowieskiej należy wymienić Jezioro Siemianowskie, przejażdżkę leśną kolejką wąskotorową oraz możliwość spotkania w lesie dziko żyjących żubrów.

Prelekcja Sebastiana Bielaka składa się z pokazu slajdów oraz filmu. Film prezentuje krajobrazy, walory przyrodnicze oraz wybrane atrakcje turystyczne Puszczy Białowieskiej i okolic. Natomiast prezentacja szczegółowo opisuje przyrodę Białowieskiego Parku Narodowego (florę, faunę i ekosystemy), krajobrazy polskiej części puszczy, infrastrukturę ułatwiającą turystom zwiedzanie parku, tradycyjną kuchnię Podlasia, styl życia i kulturę rdzennej ludności białoruskiej, architekturę sakralną oraz atrakcje turystyczne całego regionu.

Sebastian R. Bielak

Doktor nauk technicznych, wykładowca, fotograf, autor książek, filmów, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, z zawodu nauczyciel akademicki, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą podróżom przyrodniczym po świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże bliskie Naturze”.

13.15: Arkadiusz Milcarz: „Mistyczna Syberia”

Daleko stąd, w autonomicznym okręgu buriackim, tuż przy granicy Rosji z Mongolią znajduje się niewielka wioska - Czełutaj. Żyje w niej Bair Rinczinow, szaman. Jeden z najmocniejszych w całej Buriacji. Podobno u Buriatów szamanem zostaje najgorszy z ludzi...

Jakim cudem Arun Milcarz pozyskał jego zaufanie i zgodę na to, by zamieszkać u niego w domu, uczestniczyć w codziennym życiu i zupełnie niecodziennych obrzędach - nie wiemy. Wiemy za to, co z tego wynikło: oryginalny reportaż w formie stand-upu, w którym autor zastanawia się nad znaczeniem więzów krwi, woli życia i symbiozą człowieka z naturą. Snuje przy tym opowieść o świecie, w którym rytuały szamańskie w naturalny sposób przeplatają się z rytuałami dnia powszedniego, a ludzie nadal słuchają głosów swoich przodków.

Arkadiusz „Arun” Milcarz

Niezależny reporter, podróżnik i pisarz, twórca jedynego w Polsce Kabaretu Podróżniczego oraz autor książki "CZAD. W poszukiwaniu straconego…".

Arun jest eksperymentatorem. Od wielu lat podróżuje z kamerą próbując dowiedzieć się jak rzeczy mają się naprawdę. Działa przeważnie w pojedynkę, wnikając w życie ludzi. Dzięki odbytym podróżom wie, że tylko przez doświadczenie pracy i wspólnego jedzenia można wejść w szczerą relację z drugim odległym nam kulturowo człowiekiem. Poprzez pracę i mieszkanie z tubylcami poznaje ich rodziny i rytuały.
Prezentując materiał z odbytych podróży ukazuje realną możliwość samo

tnego podróżowania do egzotycznych rejonów Ziemi bez specjalistycznej wiedzy, sprzętu i dużych pieniędzy. To wszystko z powodzeniem można zamienić na otwartość, szacunek względem innego. Niejednokrotnie udowodnił, że taka forma podróżowania jest nie tylko możliwa, ale też stanowi źródło ciekawych historii i przygód nie do wyreżyserowania.

15.00: Arkady Paweł Fiedler: „PoDrodze Azja – Maluchem przez Azję”.

O trzy miesięcznej podróży małym fiatem z Puszczykowa do Władywostoku opowie Arkady Paweł Fiedler wnuk pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Podróżnik i jego samochód pokonali ponad 22000 km, odwiedzili 12 krajów zmagając się między innymi z wysokimi górami w Kirgistanie i Tadżykistanie, pokonali Trakt Pamirski oraz rozlegle stepy Kazachstanu i Mongolii po drodze spotykając barwnych i ciekawych ludzi dla których Maluch stał się wielką sensacją.

Arkady Paweł Fiedler

Pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych, fotograf. Pomysłodawca i organizator projektu filmowo-podróżniczego - PoDrodze. 2009 r. - Maluchem wzdłuż granic Polski, 2014 r. - Maluchem przez Afrykę (projekt nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic), 2016 r. - Maluchem przez Azję. Organizator wypraw samochodowych do Namibii, Botswany i Zambii. Po 11 latach rzucił karierę korporacyjną aby oddać się pasji odkrywania świata i kultywowania tradycji podróżniczych Fiedlerów. Mieszka i pracuje w Puszczykowie.

16.30: Marek Tomalik: „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia”

Fascynacje piątym kontynentem zamknięte w drugim wydaniu bestsellerowej książki. Stanąć na największym klifie świata? Poczuć za plecami ciepło bezkresnego kontynentu, a przed sobą chłód oceanu. Zasypiać pod kobaltowym niebem pełnym gwiazd. Przedzierać się wśród wysokich traw i niekończących się wydm. Spotykać przyjaciół, którzy wskażą drogę. Słuchać aborygeńskich mitów i opowieści poszukiwaczy złota. Nie wiedzieć, co zdarzy się jutro.

Wyrusz w podróż, po której nic już nie będzie takie samo. Poprzez bezkresne pustynne przestrzenie, pożar w buszu i ośnieżone stoki, góry Kościuszki i Strzeleckiego, metropolitalne miasta i aborygeńskie gminy, trzydziestostopniowe upały w dzień i przymrozki w nocy.

Marek Tomalik od ponad ćwierć wieku powraca na walkabout, aborygeński odpowiednik naszej „pielgrzymki”. Po swoich ścież

kach na swojej ziemi. Jego opowieści przenika głęboki duch zrozumienia i szacunku dla odmienności - pisze na okładce książki „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia” - Jack Różycki, kiedyś szef Australian Geographic.

Marek Tomalik

Podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” oraz wielu innych imprez artystycznych. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Stały współpracownik National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju „Nastaw uszu”. Zasiadał w jury Travelerów – prestiżowych nagród przyznawanych przez National Geographic. Prowadził obrady kapituły Trzech Żywiołów. Dwukrotny laureat Kolosów. Australia to jego „miejsce na ziemi”, zawsze jednak wraca w Beskidy. Skąd? Z Australii, Singapuru, Malezji, Tajlandii, Birmy, Laosu, Indonezji, Indii, Nepalu, Sikkimu, Syberii (J. Bajkał), Laponii, Egiptu, Syrii, Libanu, Algierii, Brazylii, Meksyku, Peru, Boliwii i krajów Europy.

Autor trzech książek o piątym kontynencie: "Australia, moja miłość", "Lady Australia" i "Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia".

Strona Marka: www.australia-przygoda.com

18.00: Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski: „Wielki Szlak Himalajski”.

Liczący 1700 km Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie.

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski jako pierwsi Polacy przeszli Wielki Szlak Himalajski w 2015 roku. Przejście szlaku zajęło im 120 dni - rozpoczęli 6 września 2015 w Taplejung na wschodzie Nepalu, zakończyli 4 stycznia 2016 w Simikot na dalekim zachodzie.

Trasę przeszli bez wsparcia tragarzy, kucharzy i przewodników. Obecnie planują przejście kolejnych pasm Himalajów w Indiach, Butanie i Pakistanie.
http://wielkiszlakhimalajski.pl/
https://www.facebook.com/wielkiszlakhimalajski

Bartosz Malinowski

Nomada, podróżnik, przewodnik górski. Poszukiwacz sprzeczności, zakrzywień czasoprzestrzeni, absurdu i awanturniczych przygód. Niestrudzony odkrywca dzikich i niezabetonowanych miejsc na Ziemi. Zafascynowany Azją. Konno przemierzał stepy i góry Mongolii, wędrował na wielbłądach, słoniach i innych wierzchowcach. Rowerem przejechał wiele tysięcy kilometrów m.in. przez Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje, ale zdecydowanie na własnych nogach czuje się najlepiej. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy.

W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego „Long Walk Plus Expedition” z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km na różne sposoby nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. W 2013 roku wraz z żoną Asią przeszedł Chadar– lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach. Przez życie wędruje nieprzetartymi szlakami. Obserwuje życie nomadów w Mongolii w Azji Centralnej i Afganistanie.

Koordynator festiwalu MediaTravel, przewodnik „Grupy Wyprawowej Chate.pl” oraz Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich Łódź.

Bartosz jest zawodowym przewodnikiem górskim, pilotem, organizatorem i liderem wypraw w różne góry świata. Organizuje trekkingi i wyprawy w Himalajach Nepalu.

19.30: Elżbieta i Andrzej Lisowscy: „W poszukiwaniu Południków Szczęścia”.

Świat jest jeden, ale na szczęście współtworzy go wiele różnych mikroświatów. Ocierających się o sacrum i o profanum. Ich wzajemne przenikanie się tworzy niezwykłe klimaty i małe przyjemności. W tych międzyświatach, w ogóle w każdej podróży, możemy lepiej poznać siebie, bo słusznie zauważyła przed laty Wisława Szymborska, że „Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono”. Także w podróży zobaczymy, że miała rację noblistka pisząc: „Żyjemy szybciej, ale mniej dokładnie…”
W przyjemności nie chodzi o hedonizm. Bo ten po prostu jest nudny. To raczej droga, dążenie, chwila, kiedy przeciwieństwa harmonizują się. Poszukiwanie czegoś, czego w ogóle szuka ludzka świadomość. Wtedy rodzi się uczucie błogostanu, szczęśliwości, harmonii. Podróż, w której choćby podświadomie szukamy, to ułatwia, bo jest aktem twórczym. Sri Aurobindo - myśliciel i filozof indyjski, powiedział, że rodzi się wówczas napięcie między tym, co dusza wyobraża sobie, widzi, jako dzieło piękne, a ludzką, fizyczną możliwością wykonania i ukończenia owego dzieła. Każdy z nas szuka i odnajduje to na swój sposób, inaczej. Dla nas to po prostu „POŁUDNIKI SZCZĘŚCIA”…

Zapraszamy na multimedialną wędrówkę śladami naszych „Południków szczęścia”. Przez świat sacrum i profanum, wschodnich masaży, kulinarnych smaków, wodnych fajek, wina i czekolady, muzycznych dźwięków i rozważań na temat przyszłości naszej cywilizacji… Elżbieta i Andrzej Lisowscy

Elżbieta i Andrzej Lisowscy

ONA - badaczka mistycznego islamu (iranistka i religioznawca),
ON – dziennikarz i fotograf.

Autorzy wydanej właśnie książki „POŁUDNIKI SZCZĘŚCIA” (Wydawnictwo Epika - Esprit), członkowie m.in. The Explorers Club (Nowy Jork; Elżbieta – wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club) i honorowi członkowie Polish – American Travelers Club.

Twórcy reportaży ze świata dla TVP1 i TVP2, telewizyjnych magazynów „Światowiec” (TVP INFO) oraz „Z plecakiem i walizką” (TVP Kraków). Autorzy setek artykułów prasowych i wielu przewodników turystycznych m.in. „Wiedeń – miasto artystów i geniuszy” (Wydawnictwo Bezdroża), „Lwów od środka” (RM, Discovery Chanel) czy „Tunezja” (Wiedza i Życie i A Dorling Kindersley Book – wydanie na cały świat, w ponad 20 językach.

Wyróżnieni m.in. dwukrotnie nagrodą ministra turystyki Tunezji „Złoty Jaśmin” (2009 i 1997), Złotym Medalem Straussa (Wiedeń, 2006), nagrodą „Zlatna Penkala” (Złote Pióro - Zagrzeb, 2005), nagrodą Polskiej Izby Turystyki GLOBUS’97 („za całokształt działalności dziennikarskiej w dziedzinie turystyki”). Za autorski cykl audycji Radia Kraków poświęcony krajom Unii Europejskiej otrzymali Grand Prix festiwalu MEDIATRAVEL (Łódź, 2004).

We wrześniu 2014 roku otrzymali w Hammamecie Tunisia Awards 2014. Przyznano ją po raz pierwszy a uroczystej gali patronował premier Tunezji Mahdi Jomaa.

BILETY NA FESTIWAL:

Blok szkolny: 6 zł / pokaz

Część festiwalowa:

bilety jednodniowe: 20 zł / 15 zł (ulgowe)Ulga: uczniowie, studenci, posiadacze kart: „Rodzina+” i „Senior 60+”

Biuro festiwalowe (sprzedaż biletów) będzie czynne na godzinę przed rozpoczęciem pokazów w sobotę i niedzielę

Przedsprzedaż:

Raciborskie Centrum Turystyki
Racibórz, ul. Opawska 38 Galeria Dukat, vis a vis E. Leclerc
Czynne: 10.00 – 17.00 (w soboty do 13.00)

Przystanek Kulturalny KONIEC ŚWIATA
Racibórz, ul. Karola Miarki 3A
Czynne: 16.00 – 24.00

UWAGA:
bilety na „Wiatraki” nie są sprzedawane w kasach Raciborskiego Centrum Kultury