Program festiwalu

XIV RACIBORSKI FESTIWAL PODRÓŻNICZY WIATRAKI 2017

27 – 29 PAŹDZIERNIKA 2017
sala widowiskowa Raciborskiego Domu Kultury, ul. Chopina 21

Piątek, 27 października 2017

BLOK SZKOLNY:

Przez południem zapraszamy uczniów szkół średnich i podstawowych (klasy 5,6 i 7).
Prosimy o rezerwację miejsc: 502 557 238. Bilety: 6 zł / pokaz.

8.30: Robert Gondek: W drodze na najwyższe szczyty Afryki - Tanzania, Kenia, Uganda, Rwanda, Burundi

Robert Gondek najchętniej podróżuje po Afryce. Odwiedził 18 afrykańskich krajów. O pięciu z nich opowie podczas pokazu. Będzie to opowieść o najwyższych afrykańskich górach i o ich różnorodności. Zobaczymy pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya. Na Mount Meru poczekamy na wschód słońca z widokiem na najwyższy szczyt Afryki. Odbędziemy spacer po niezwykle kolorowych Górach Księżycowych w Ugandzie. W towarzystwie uzbrojonych żołnierzy wejdziemy na najwyższy szczyt Rwandy. Dowiemy się, czy trudno zdobywać góry w Burundi. Zobaczymy jak różna jest Afryka. Odwiedzimy goryle górskie z Rwandy i szympansy w Ugandzie. Będziemy podziwiać afrykańskie parki narodowe, pełne słoni, lwów, zebr, hipopotamów i przepięknych, kolorowych ptaków. Odwiedzimy masajskie wioski w Tanzanii i Tamburyniarzy z Burundi. Przy klimatycznej afrykańskiej muzyce zrelaksujemy się na rajskim Zanzibarze. A na koniec zasmakujemy prawdziwych afrykańskich przysmaków....

Robert Gondek

Podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki.
Zdobywca wyróżnienia w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów - największego festiwalu podróżniczego w Polsce.
Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu.
Swoje teksty publikował w magazynach Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive.
Organizuje wyprawy na afrykański kontynent. Uczy się języka Suahili.
Prowadzi projekt "W drodze na najwyższe szczyty Afryki", mający na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju.
Strony internetowe autora pokazu: www.szczytyafryki.pl www.facebook.pl/SzczytyAfryki/

 

10.00: Piotr Horzela: Antartyka - stacja polarna, lodowce, pingwiny!

"Wszystko zaczęło się w Gdyni, gdzie Rosyjski statek turystyczny czarterowany przez Zakład Biologii Antarktyki zabrał nas na pokład. Załadowaliśmy zapas jedzenia na najbliższy rok, oraz sprzęt naukowy i ruszyliśmy w rejs na południe. Po czterdziestu dniach na horyzoncie ukazała się Wyspa Króla Jerzego. Wiatr, śnieg i wyjątkowo duże tego roku zaspy nie ułatwiały nam rozładunku statku. Po pięciu dniach było po wszystkim, statek odpłynął. Można było usiąść w kuchni Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego i w spokoju napić się herbaty..."
"Nigdy wcześniej nie widziałem nawet góry lodowej, a tutaj wszystko było nowe. Na krach pływały krabojady, pingwiny biegały po dachu zasypanej śniegiem stacji a głuche pomruki dochodzące z oddali nie zwiastowały nadchodzącej burzy..."
"W antarktycznym klimacie spędziłem blisko półtora roku. Prowadziłem pomiary ruchu lodowców, pomagałem rozstawiać obozy terenowe geologom, zajmowałem się obserwacjami zwierząt - z trzema gatunkami pingwinów naczele. Poza tym, gotowałem, pomagałem w remontach i utrzymaniu stacji.
Podczas pokazu postaram się Wam przybliżyć jak wygląda Antarktyka i życie w tej surowej krainie".

Piotr Horzela

Leśnik z urodzenia i wykształcenia. Wychował się z dala od najbliższego sklepu spożywczego. Później spory kawałek życia mieszkał w dużych miastach. Chyba nigdy nie zdecyduje czy bardziej lubi odludzia czy aglomeracje. Na szczęście nie musi. Podróże często łączy z pracą w miejscach bardziej lub mniej odległych. Woli spędzić pół roku w jednym miejscu niż przebiec przez dziesięć. Aparat fotograficzny ma zawsze przy sobie, ale stara się słyszeć więcej niż przez wizjer. Od 2 lat przebywa w Polsce i prowadzi prelekcje podczas których na tle zdjęć opowiada o ludziach, miejscach i swoich doświadczeniach. Niedawno zaczął prowadzić kanał na YouTube o nazwie "Piotr Horzela - Opowiada" gdzie w cyklu "o Lesie" przybliża tajemnice polskiej przyrody.
Więcej o autorze znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://piotrhorzela.com

11.30: Monika Witkowska: Korona Ziemi, czyli zdobywamy najwyższe szczyty wszystkich kontynentów!

Korona Ziemi to nie lada wyzwanie, które ma za sobą tylko 23 Polaków. W trakcie spotkania z Moniką Witkowska, która najwyższe góry wszystkich kontynentów zaliczyła, dowiecie się, jakie góry do Korony Ziemi należą, jak wyglądają i skąd się wzięły ich nazwy, jakie zwierzęta na nich żyją i jacy ludzie w ich okolicy mieszkają.
Przemierzymy liczne lodowce i pustkowia Antarktydy, przebijemy się przez bagnistą dżunglę i afrykańską sawannę, no i rzecz jasna - posłuchamy jak wygląda wspinaczka na Mount Everest.

Monika Witkowska

oprócz podróży jako takich (zwłaszcza w pojedynkę, autostopem i z namiotem), jej dwie główne pasje stanowią żeglarstwo morskie (zwłaszcza polarne) oraz góry (ma za sobą m.in. zdobycie Korony Ziemi, w tym wejście na Mt Everest).
Rezultatem pasji Moniki są książki, w których stara się przekazać wiele różnych ciekawostek i informacji – należy do nich m.in. wydana przez National Geographic pozycja „Góry z duszą” czy „Everest. Góra Gór”, a także kilka innych (nie tylko górskich), które będą dostępne po pokazie.
Więcej o autorce na stronie www.monikawitkowska.pl

18.00: koncert zespołu THE BAND OF ENDLESS NOISE (wstęp wolny)

Istniejący od 2000 roku The Band Of Endless Noise zadebiutował na rynku muzycznym w roku 2001 płytą wydaną przez legendarną Antenę Krzyku. W tym samym roku utwór „We, Wearing The Sunglasses” ukazał się na kompilacji Cutting Edge Music From Eastern Europe wydanej przez amerykański Tamizdat, obok takich sław ja Iva Bittova, Vera Bila, Robotaobibok czy Happy Pills. Ten sam utwór można było usłyszeć na falach radia BBC Radio One za sprawą legendarnego prezentera Johna Peela. W 2005 nakładem Post_Post/Rockers Publishing ukazuje się płyta Riders On The Bikes. Serpent.pl uznaje płytę za jedną z 10 najważniejszych płyt roku w Polsce. Łukasz Iwasiński ogłasza na łamach czasopisma Fluid, iż „w świetle dokonań the Band Of Endless Noise, Racibórz jawi się jako metropolia pokroju Londynu czy Nowego Jorku”. W tym samym roku zespół wziął udział w minitrasie po Francji w ramach obchodzonego tam Roku Polskiego. W roku 2008 zespół zagrał na Off Festivalu w Mysłowicach. Portal Porcys zamieścił obie płyty BOEN w rankingu stu najważniejszych polskich płyt w latach 2000-2009. W roku 2010 dobiegły końca prace nad płytą The Blue Nun. Nowy materiał pojawia się m.in. w programie koncertu w Teatrze Och w Warszawie. Zespół wystąpił także w krakowskim Kinie Pod Baranami w ramach dwunastej edycji utytułowanego Festiwalu Kina Niemego, gdzie zaprezentował autorski soundtrack do filmu Nanuk z Północy. W roku 2011 The Blue Nun trafiła do masteringu w Chicago Mastering Service, gdzie zajął się nią Bob Weston. W tym samym roku zespół wystąpił na festiwalach Unsound oraz Ars Cameralis. Płyta The Blue Nun pojawiła się na przełomie roku 2011 i 2012 nakładem Falami. Zebrała świetne recenzje, a zespół po raz drugi wystąpił na głównej scenie Off Festivalu. Płyta pojawiła się w licznych zestawieniach najważniejszych polskich płyt alternatywnych 2012 roku. Obecnie trwa praca nad nowym materiałem oraz przygotowania do reedycji pierwszej płyty zespołu na której gościnnie wystąpili Anna Nacher i Marek Styczyński znani z grup The Magic Carpathians i Atman. Skład: Tomasz Brzozowski, Adam Busuleanu, Katarzyna Gierszewska-Widota, Adam Sanocki, Andrzej Widota

Sobota, 28 października 2017

10.00: zwiedzanie Browaru Raciborskiego (ul. Zamkowa)

bilety: 15 zł (z degustacją); obowiązkowa rezerwacja: 32 740 92 00

Raciborskie, Twierdzowe, Porter, Miodowe, Rżnięte, Pils, Zielone i Ciemne… od ponad siedmiu lat podbijają cała Polskę! Po wielu latach nieobecności, dziś są dostępne na krakowskim rynku, zakopiańskich Krupówkach i w nadmorskiej Ustce. Wygrywają konkursy, zdominowały rynek lokalny. Na czym polega tajemnica jednego z najwspanialszych produktów eksportowych ziemi raciborskiej? Na wielowiekowej tradycji? Na sąsiedztwie zamku? Na tradycyjnym przepisie i otwartych kadziach? Na tym, że nasz browar piwo tworzy, kiedy inni je po prostu produkują?
Zapraszamy na wycieczkę po najstarszym browarze Śląska, wraz z degustacją i możliwością zakupu jego produktów! Wycieczka dla osób pełnoletnich!
Ilość miejsc ograniczona! Obowiązuje rezerwacja miejsc!

12.00: Piotr Grosz: Camino / wyprawa piesza z Lurdes do Santiago de Compostela

Przychodzi dzień kiedy wiesz że trzeba ruszyć. Jeśli to zrobisz - żyjesz, a jeżeli nie: już Cię nie ma wśród żywych. Droga św. Jakuba zwana Camino de Compostela to trasa pielgrzymkowa z tysiącletnią tradycją. Intencją pielgrzymowania zawsze była droga do wewnątrz, umocnienie wiary, odbycie pokuty, prośba o uzdrowienie lub podobne intencje. Taka była i moja droga...
Gdy dochodzisz do ściany życia... jedyną rzeczą którą możesz zrobić to ruszyć… na Camino, by odkryć siebie na nowo. Prawdą jest że Camino odmienia!!!
Zapraszam na pokaz z wyprawy wraz z opowieścią przygód i przeżyć. Przemaszerowałem 1100 km po Francji i Hiszpanii, spotykając wszystko to co mogłem pokonać. Będąc zdany na siebie, sam wyznaczałem poziom wysiłku, ryzyka oraz zawierzenia w opiece nad tym czego nie moglem przewidzieć. Szczęście sprzyjało - doszedłem do końca. A może i ty zdecydujesz się na swoje Camino...

Piotr Grosz

Kim jestem? a może takim jak Ty… z wieloma pytaniami i pragnieniami.
Wiem że mieszkam od ponad 30 lat w Sopocie, a kultura, sztuka i muzyka to mój dom.
Kocham góry i wszelkie wyprawy, każda podróż to wiatr w żagle mojego życia. Również z uwielbieniem oddaje się praktyce duchowej, zgłębiając obszary nie z tego świata. Moim mottem niech będzie PANTA RHEI - wszystko płynie...

13.15: Jakub Czajkowski: Kirgistan - konno i pieszo przez Niebiańskie Góry

Zapraszam w podróż do Kirgistanu. Ten środkowoazjatycki górzysty kraj nie bez powodu staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróżniczym. Odnajdziemy w nim zabytki Jedwabnego Szlaku, dziką przyrodę, gościnnych ludzi oraz wspaniałą kuchnię.
Ruszymy pieszo, a potem konno w Niebiańskie Góry, czyli Tien-szan. Z czterotysięcznych szczytów będziemy podziwiać obłędne górskie krajobrazy. Dotrzemy nad malownicze jeziora, w tym drugie największe górskie jezioro świata. Wsiądziemy też na konie i pogalopujemy przez stepy, odwiedzając kirgiskich pasterzy w ich jurtach.

Jakub Czajkowski

Geograf i podróżnik. Organizuje i pilotuje wyprawy przygodowe, trekkingowe, konne i rowerowe w różne miejsca na ziemi.
Kilkakrotnie podróżował konno po Mongolii i wędrował po górskich pustkowiach Azji Środkowej, w Pamirze i Tien-szanie. Przemierzał szlaki Tybetu, Indochin i syberyjską tajgę. Wielokrotnie organizował też trekkingi górskie w różnych pasmach Karpat.
Pasjonuje się fotografią, dziką przyrodą i aktywnym wypoczynkiem, najlepiej na dystansie 100 km, z mapą i kompasem w dłoni.
Dane kontaktowe: www.jakubczajkowski.com www.facebook.com/jakubczajkowskicom www.offtravel.pl tel. 739000747

14.30: Michał Ilczuk: W ojczyźnie Samsunga - czyli welcome to Korea!

Co wiedzieliśmy o Korei Południowej przed wyjazdem na wymianę z uniwersytetu? Tyle co powszechny zjadacz chleba w Polsce – produkują Samsungi a za chwilę zaatakuje ich Północ. Przez pół roku mogliśmy przekonać się, że ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej, a wojna z Północą nie spędza mieszkańcom snu z powiek. W Korei spędziliśmy pół roku na Uniwersytecie w Gwangju, w wolnych chwilach przemierzając kraj autostopem i pochłaniając tony kimczi. Na prezentacji opowiem o naszych próbach odnalezienia się w zupełnie innej kulturze.
Jak nauczyć się czytać po koreańsku w dwa dni?
Co oznacza zasada 100 dni?
Smartfon generation?
Z czym się je KPOP?
Jak się stopuje w kraju Kimów?
Czemu w akademiku pobierają odciski palców?
Jak smakuje jogurt LG ?
Jak dostać stypendium na wyjazd zagraniczny?

Michał Ilczuk

W pierwszą podróż autostopem do Madrytu wybrałem się ze znajomymi jeszcze w liceum. Od tego czasu co roku organizuję wyjazdy w coraz dalsze zakątki naszego globu.
Do tej pory odwiedziłem 35 państw i miałem okazję mieszkać i studiować w Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Ostatnią zimę spędziłem w Gwatemali i Nikaragui, ucząc się hiszpańskiego i pracując. Z tej podróży razem z moją dziewczyną przywieźliśmy pomysł na biznes - sklep z ręcznie robionymi akcesoriami z Gwatemali - *Craftenango*.
Od kilku lat dzielę się swoimi doświadczeniami, prezentując moje podróże w różnych miejscach w Polsce.

16.00: Marek Arcimowicz: Tramen Tepui / wyprawa do Wenezueli

Polsko - wenezuelska ekspedycja zdobyła, po raz pierwszy w historii, izolowaną górę Tramén Tepui południowo-wschodniej Wenezueli. Na jej zboczach Polacy odkryli unikalne okazy fauny, w tym zupełnie nowe dla nauki endemiczne gatunki motyli oraz endemiczny gatunek żaby.
Rejon, w który udali się członkowie ekspedycji, leży na styku południowo-wschodniej Wenezueli, Gujany i północnej Brazylii. Rozciąga się tam kraina zwana przez biogeografów Pantepui, jedna z najstarszych formacji geologicznych świata. Została ona nazwana przez eksploratorów i przyrodników wyspami na niebie, z uwagi na występujące tam charakterystyczne góry o pionowych ścianach wybijających się nawet do wysokości względnej 1000 m. Pantepui posiada jeden z najwyższych na świecie wskaźników endemizmu i… niedostępności. Piaskowce o ponad 200-metrowych pionowych ścianach otoczone są gęstą, nieprzebytą puszczą. W tych lasach, stawach i strumieniach żyją żaby z pazurami, jaszczurki lubiące kąpiele wodne czy mięsożerne kwiaty.
14-tego lutego 2012 szczyt zdobyli Marek Arcimowicz – fotograf od zadań specjalnych, współpracownik „National Geographic Polska” oraz dwóch wenezuelskich wspinaczy: Carlos Mario Osorio i Alberto Raho. Wyprawą kierował Michał Kochańczyk – doświadczony podróżnik, lider wielu wypraw, jeden z polskich pionierów wspinaczki w Andach. Nowe dla nauki gatunki odnalazła Izabela Stachowicz – absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, miłośniczka tropikalnych ekosystemów i naukowych wyzwań.
Więcej informacji: www.tramentepui2012.wordpress.com i http://wenezuela.esri.pl/

Marek Arcimowicz

Od kilkunastu lat zawodowo – fotograf od „zadań specjalnych“. Z wykształcenia architekt-planista, instruktor narciarstwa. Przez lata pracował multidyscyplinarnie – łącząc funkcję fotografa, testera i projektanta sprzętu. Pracuje dla liczących się klientów i największych agencji reklamowych w Polsce i za granicą. Z aparatem „zaliczył“ wszystkie strefy geograficzne. Od roku 2000 do 2004 był członkiem fotograficznej agencji PORTFOLIO. Również od początku, czyli od roku 1999 rozpoczął współpracę z polską edycją magazynu "National Geographic", gdzie opublikował kilka reportaży. Poza tym jego prace i artykuły publikowano na łamach m.in.: “National Geographic Traveler”, „Podróże”, „Focus”, „GEO”, „Góry”, „Voyage”, „Newsweek”, „Wiedza i Życie”, „Gazeta Wyborcza”, „Foto-Pozytyw”. Jego prace były eksponowane na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym na wystawie “Oczami Fotografów National Geographic”. Wielekrotny juror konkursów fotograficznych. Od roku 2005 członek światowej “stajni” fotografów LOWEPRO. Wspierany ponadto przez VANTORO, MERRELL, TILAK, SONY.
Prowadzi mobilne studio foto/graficzne – żyje i pracuje w międzykontynentalnym rozkroku.
Poza pracą – mieszka z żoną, dwójką dzieci i psem w górach.

17.30: Monika Witkowska: Pakistan - to nie tak jak myślicie!

Głównym celem wyprawy była wspinaczka na Broad Peak (ośmiotysięcznik w Karakorum), ale trekking po lodowcu Baltoro i czas spędzony w bazie pod K2, również okazały się ciekawym doświadczeniem.
Po części górskiej przyszedł czas na samotną, plecakową podróż przez cały Pakistan, zwiedzanie fascynujących zabytków i kontakty z niesamowicie gościnnymi ludźmi.
W ramach naszego spotkania przekonamy się, na czym polega trudność w zdobywaniu najwyższych szczytów Karakorum, ale też dowiemy się jak wygląda bezpieczeństwo w tym rejonie świata, co to jest dupata, jak się w islamskim kraju traktuje samotnie podróżującą cudzoziemkę, na ile smaczne jest miejscowe jedzenie, no i i po co w ogóle do Pakistanu jechać?!

Monika Witkowska

Zawodowo dziennikarka i pilotka wycieczek, z zamiłowania – podróżniczka mająca na koncie 180 krajów na wszystkich kontynentach. Miłośniczka podróży „na własną rękę”, z wykorzystaniem transportu dla lokalsów i spaniem w najróżniejszych warunkach, przy czym preferowany przez nią sposób jeżdżenia to „solo”, co pozwala na lepsze poznanie miejscowych klimatów. Inne pasje Moniki to m.in. góry wysokie (zdobyła Mt Everest, ma na koncie Koronę Ziemi) oraz żeglarstwo morsko-oceaniczne (dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn, przepłynęła Atlantyk, Pacyfik i Przejście Północno-Zachodnie). Autorka książek (m.in. poradnik "Z plecakiem przez świat", "Everest. Góra Gór", "Góry z duszą" - cz. I i II czy "Kurs Czukotka"), które po pokazie można będzie zakupić.
Więcej – na www.monikawitkowska.pl

19.00: koncert KAPELA TIMINGERIU (sala koncertowa, wstęp wolny)

Kapela Timingeriu to rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki jako sytuacji w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Muzykowanie jest dla zespołu pretekstem do spotkania, sytuacją żywą i otwartą. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy. Początki grupy sięgają wyprawy muzycznej do Rumunii w 2009. Od tamtej pory zespół urósł o kolejnych amatorów muzycznych przygód, podróżując z instrumentami po całej Polsce i za granicą- stopem, na rowerach, barką czy samochodem.
Zespół odnajduje się w niemal każdej sytuacji: na dużych scenach plenerowych, scenach kameralnych, a także w ramach spektakli teatralnych i cyrkowych, kabaretów i innych nietypowych wydarzeń kulturalnych.
Występowali już między innymi na: Pannonica Folk Festival w Barcicach nad Popradem, Carnivalu Sztukmistrzów w Lublinie, Festiwalu Łódź Czterech Kultur w Łodzi, Festiwalu Busker Bus we Wrocławiu, we Wrocławskim Radio Ram czy na Schaubuden Sommer w Dreznie, Jarmarku Świątecznym w Poczdamie czy Berlinie.
Kapela Timingeriu to wszechstronni artyści związani zarówno ze sceną muzyki alternatywnej (Małe Instrumenty, Sutari), jazzowej ( Zakład Muzyki Jazzowej na Akademii Muzycznej we Wrocławiu) jak i z teatrem (Teatr Gardzienice, Teatr Pieśń Kozła). W marcu 2015 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. Radio Rom, będąca zapisem koncertu we wrocławskim Radiu Ram.

Niedziela, 29 października 2017

10.00: Spływ Odrą (Racibórz-Grzegorzowice). Organizator: OSiR Racibórz + WAKA

uczestnictwo darmowe, obowiązkowa rezerwacja: osir.raciborz@wp.pl
Tegoroczny spływ, będący jednocześnie zamknięciem raciborskiego sezonu wodniackiego – odbędzie się na trasie "Zamek w Raciborzu" (przystań) – Grzegorzowice (prom).
Ciężar organizacji wzięły na siebie nasi partnerzy: OSiR Racibórz i Wypozyczalnia Kajaków WAKA.
Koszt uczestnictwa w spływie to 10 zł. Liczba miejsc - ściśle ograniczona!
Zbiórka o godzinie 9.45 na przystani kajakowej w Raciborzu.
Zapisy prowadzone są poprzez maila: osir.raciborz@wp.pl

12.00: Marek Motylewicz i Tomasz Kiziak: Greenlandia - Arctic Circle Trail

Szlak Arctic Circle Trail został wytyczony w 1997 roku pomiędzy miejscowościami Kangerlussuaq a Sisimiut, w południowo-zachodniej części Grenlandii.
Ten położony na północ od koła podbiegunowego szlak, który rocznie przemierza ok. 300 osób, to odległość ok 165 kilometrów. Biegnie pośród tundry, gór, rzek, mokradeł i dziesiątek jezior, a jego przejście daje szansę na przemierzanie dzikich, niemalże niezmienionych przez człowieka terenów.
Jest to jedno z ostatnich miejsc na Ziemi, gdzie człowiek może doświadczyć dzikiej przyrody, niezdegradowanego środowiska i naturalnej dla tej szerokości geograficznej fauny i flory.

Marek Motylewicz i Tomasz Kiziak

Marek Motylewicz – raciborzanin. Przeszedł tysiące kilometrów w górach Polski, Słowacji, Czech, Słowenii i Niemiec. Kilkakrotnie podróżował po Bałkanach.
Od 2014 pełni społecznie funkcję 'prezesa' "Raciborskiej Grupy Trekkingowej im. Jożina z Bażin", w ramach której zorganizował dziesiątki wyjazdów górskich przeznaczonych dla wszystkich osób chętnych na wspólne wędrowanie.
Tomasz Kiziak – urodził się w Baborowie, mieszka w Sułkowie, pracuje w Raciborzu.
Świat poznaje na piechotę i rowerem. Wędrował w szwedzkiej części Laponii, przemierzał rowerem Francję, Hiszpanię i Islandię. Organizuje i bierze udział w licznych wyprawach górskich na terenie Polski, Czech, Słowacji, Słowenii i Niemiec.
Działa aktywnie w Stowarzyszeniu Miłośników Sułkowa.

13.30: Mateusz Waligóra: Rowerami na Krańce Świata

Bohaterowie wyprawy - Agnieszka i Mateusz Waligóra - opowiedzą o rowerowej podróży przez Amerykę Południową i Australię.
2 lata, 2 kontynenty, 16 000km rowerem, 7 wysokich gór i milion przygód. Będzie to opowieść o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów – bo wysokie góry to miejsce w którym czują się najlepiej.
W trakcie prelekcji autorzy opowiedzą w jaki sposób wyleczyć przeziębienie miksturą z pancerników, czy da się dojechać rowerem na kraniec świata oraz o tym jak to jest w ekwadorskim szczerym polu usłyszeć: „krzoszcz przmi w czinie”. Będzie o mieszkańcach andyjskich wiosek, którzy nie mają zegarków, ale zawsze mają czas, polskich śladach w argentyńskiej prowincji Misiones i wspinaczkach – tak, o tym będzie naprawdę sporo! Po zakończonym pokazie autorzy z chęcią odpowiedzą na rodzące się pytania, doradzą, odradzą i zainspirują.
Za swoją podróż Aga i Mateusz zostali wyróżnieni w kategorii „Wyczyn Roku” festiwalu Kolosy.
trailer: https://vimeo.com/83180411

Mateusz Waligóra

Specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. Za swoje wyprawy wyróżniany jest na największych polskich festiwalach podróżniczych. Jest także jedynym polskim współlaureatem grantu eksploracyjnego Polartec Challenge. Na co dzień stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach.
W 2017 roku ukazała się jego najnowsza książka: "TREK".
Fotografie z wypraw można odnaleźć na stronie w www.nakrancach.pl

14.15: Magda Bębenek: Hawai’i Aloha ʻāina

Miłość do ziemi i otaczającego nas świata naturalnego jest jedną z centralnych wartości rdzennej hawajskiej kultury. Koncepcja Hawai’i Aloha ʻĀina powraca do życia współczesnych Hawajczyków, zmieniając oblicze tych pacyficznych wysp i pomagając jej mieszkańcom odzyskać dumę z tradycji i osiągnięć swoich przodków. Równocześnie daje odwagę i motywację do tego, by coraz głośniej i śmielej domagać się niepodległości.
Opowiem Państwu o historii tego niezwykłego archipelagu oraz o tym, jak kształtuje się obecnie społeczny, religijny i polityczny krajobraz Hawajów. Zabiorę Was w moje ukochane miejsca na wyspie Big Island i podzielę się tym, w jaki sposób pięciomiesięczny pobyt w jednej z jej maleńkich zatok odmienił moje życie.

Magda Bębenek

Podróżniczka, autorka, inicjatorka projektów kobiecych.
Absolwentka japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Odwiedziła ponad czterdzieści krajów na czterech kontynentach, mieszkała w Belgii, Indiach i na Hawajach. Autorka i wydawczyni książek “Polka potrafi” (http://polkapotrafi.pl), inicjatorka projektu „24h Kobiecości” (http://24hkobiecosci.pl) i „Przedsiębiorczy Autor” (http://przedsiebiorczyautor.pl). Za swoją działalność nagrodzona została tytułem Ambasadorki Przedsiębiorczości Kobiet 2014.
Po latach nomadyzmu, zwariowanych przygód i spełniania marzeń, zainspirowana kontaktem z rdzenną kulturą i tradycjami Hawajczyków, zaczęła łączyć swoje doświadczenia podróżnicze i biznesowe, by promować ideę szeroko rozumianego zaangażowania na rzecz ochrony środowiska i sprawiedliwości społecznej. O tym, czego nauczyła się na wyspie Big Island oraz w jaki sposób idea Hawai’i Aloha ʻĀina odmienia Hawaje i ich mieszkańców opowie z festiwalowej sceny.

15.30: Jakub Rybicki: Bajkał Ice Trip / Rowerem po Bajkale

W marcu 2013 dwójka śmiałków pokonała ponad 900 km rowerami po zamarzniętym najgłębszym jeziorze świata. Walczyli z zabójczymi mrozami, powalającymi wiatrami, głębokim śniegiem i własnymi słabościami.
Jakub Rybicki i Paweł Wicher wyruszyli 2 marca z Niżnieangarska – najbardziej na północ wysuniętego punktu jeziora - by po 3 tygodniach stanąć na jego południowym krańcu – w Kułtuku. W sumie przejechali ok. 950 km, z czego kilkadziesiąt kilometrów po prostu przepchali. Temperatury, z jakimi przyszło się im zmierzyć wahały się od – 35 stopni w nocy do ok. – 15 w dzień. Bajkału nie da się przejechać w lecie, z tego prostego względu, że nie ma tam dróg – opowiadają podróżnicy. Zdecydowaliśmy się na marzec, bo mrozy są wtedy już lżejsze, a lód wciąż ma grubość ok. 1 metra - mogą po nim bez obaw jeździć ciężarówki.
Zima na Syberii ma sporo zalet – śpią niedźwiedzie i kleszcze – największe zagrożenia dla człowieka. Jest mniej turystów, a powietrze bardziej przejrzyste. Na Bajkale jest więcej słonecznych dni niż na Krymie, a widoki są przecudne. Jezioro jest otoczone ze wszystkich stron górami, z najwyższą, górą Czerskiego o wysokości 2588 m. n.p.m.. Lód jest gruby i krystalicznie czysty – warunki wręcz idealne do jazdy. Niestety, według miejscowych zima 2013 była najbardziej śnieżna od niepamiętnych czasów. Podróżnikom dokuczały również huragany, okazjonalne trzęsienia ziemi i usterki techniczne, takie jak łamiące się kierownice czy koła. Mimo tych przeciwności po trzech tygodniach wyprawa zakończyła się sukcesem, bez konieczności amputacji odmrożonych kończyn.
O naszej wyprawie i życiu na Syberii mówi książka “Po Bajkale”, wydana nakładem wydawnictwa Świat Książki, wyróżniona w Nagrodach Magellana w kategorii “książka podróżnicza”. Będzie dostępna w trakcie festiwalu!
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/253709/po-bajkale

Jakub Rybicki

Ekspert od krajów byłego ZSRR. Z wykształcenia wschodoznawca i socjolog, z pasji i zawodu fotograf, laureat licznych nagród fotograficznych. Zimowy jeździec rowerowy. Autor książki „Po Bajkale”, stały współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Zawodowy storyteller i pilot wycieczek, okazjonalny alpinista. Rowerem, autostopem, konno i samochodem przejechał ponad 50 krajów. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna.
Więcej informacji na temat wyprawy i Rowerowej Rosji na stronie www.rowerowarosja.pl, zdjęcia ze świata na mojej osobistej stronie www.jakubrybicki.pl natomiast jeśli bierzecie ślub to odwiedźcie www.jrybicki.pl a kiedyś jak zmądrzeję złączę to wszystko w jedno :)
Ważniejsze wyprawy: 2016 - Labuche Kang III (7250 m. n.p.m.)- próba wejścia na drugi najwyższy niezdobyty szczyt świata. (wycof 300m poniżej szczytu), 2016 - zamarznięta Grenlandia na rowerze, 2016 - Kuba na rowerze, 2015 - Irak - obozy dla uchodźców, 2013- Chiny, Kuksay Peak 7184m - pierwsze polskie wejście, 2013- Bajkał Ice Trip - wyprawa rowerowa po zamarzniętym Bajkale, 2012- Tour de Azja - autostopem przez Azję Centralną, Iran i Irak, 2011 - Rowerowa podróż do Murmańska za krąg polarny, 2010 - Afganistan, pierwsza polska wyprawa na Noszak (7492m) od czasów radzieckiej inwazji na Afganistan, następnie półtoramiesięczna podróż po najdalszych zakątkach tego kraju, 2009 - Śladami prawosławia. 3 tys. km rowerem do Aten, 2008 – samotnie rowerem znad Bajkału do Mongolii, 2007 - samochodem do Kazachstanu.

16.45: Łukasz Supergan: Milion kroków przez Izrael

Aby dobrze poznać jakiś kraj, należy go przejść pieszo. Tą myślą kierował się Łukasz Supergan, wyruszając na Bliski Wschód, by przejść Izraelski Szlak Narodowy. To ponad 1000-kilometrowa wędrówka przez Ziemię Świętą, od Morza Czerwonego, przez pustynię Negev, Morze Śródziemne i Galileę. 2 miesiące wędrówki pokazały, jak złożoną mozaika jest ten niewielki kraj. Idąc przez pustynię zmagał się z brakiem wody i szukał cudów natury. W miastach, przy obozowych ogniskach i pod dachami domów szukał odpowiedzi na pytanie: czym jest współczesny Izrael? Odwiedzał ultraortodoksów otwierających się na świat, żydowskich osadników działających dla pokoju i poszukujących hipisów, tańczących na środku pustyni. Słuchał Palestyńczyków i Żydów mieszkających po obu stronach muru, mówiących o swoim kraju.
„Milion kroków przez Izrael” to refleksja nad współczesnym Izraelem i opowieść o wędrówce przez ten piękny i różnorodny kraj.

Łukasz Supergan

Specjalista od wędrówek długodystansowych, autor i fotograf, członek 8a Team oraz ambasador Olympus.
Przeszedł szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie przechodził Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie), wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze. Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.
Autor książek „Pustka wielkich cisz” i „Pieszo do irańskich nomadów”.
www.lukaszsupergan.com
Folow me on:
www.facebook.com/LukaszSuperganPodroze
www.instagram.com/lukaszsupergan

18.00: Marcin Mamoń: Wojna Braci – Bojownicy, Dżihadyści, Kidnaperzy

To spotkanie – o nazwie pokrywającej się z tytułem książki wydanej przezautora - będzie relacją naocznego świadka z najbardziej zapalnych miejsc świata: wojna domowa w Syrii, wojna w Czeczenii, zamachy w Turcji i Egipcie, Państwo Islamskie. Będzie to także historia porwania opowiedziana przez zakładnika.
Fascynująca i przerażająca książka Marcina Mamonia - dziennikarza i reżysera filmów dokumentalnych, pracującego w miejscach objętych konfliktami zbrojnymi, który w 2015 roku, razem z fotografem Tomaszem Głowackim, został porwany w Syrii przez Al-Kaidę.
Tytułowi bracia to nieformalna społeczność wszystkich bojowników, których pomimo różnic łączą wspólne ideały. Nazywają się braćmi, nawet jeśli nigdy się nie spotkali. Nie znają swoich imion, najwyżej pseudonimy. Walczą na różnych frontach, w innych organizacjach, mówią różnymi językami. Mają wszystkich przeciwko sobie, a jednak wciąż się nie poddają. Kim są ludzie, którzy, powołując się na Allaha, toczą wojnę na całym świecie? Dlaczego powstańcy walczący kiedyś o wolność stali się dżihadystami? Ilu z nich jest narzędziem w rękach służb specjalnych? Co jest źródłem determinacji braci, braku skrupułów, a w końcu okrucieństwa? Dlaczego porywanie ludzi, torturowanie i zabijanie zakładników dla niektórych z nich nie jest niczym nagannym?
Mamoń pisze o swoich wieloletnich doświadczeniach z braćmi. Niektórzy już nie żyją, inni są na szczytach list poszukiwanych terrorystów. Opowiada o pobycie w obozie szkoleniowym dla ochotników islamskich w Gruzji i Czeczenii, o nocnych spotkaniach w miejscach bez adresów na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie. Pisze o nielegalnym przekraczaniu granic, o ucieczkach pod gradem kul, o świadomości, że jest się celem dla snajpera i o internetowym czatowaniu z dżihadystami. Opisuje też szczegóły swojego porwania i uwolnienia.
Marcin Mamoń tematyką Bliskiego Wschodu i terroryzmu zajmuje się od ponad 20 lat - jako jedynemu polskiemu i jednemu z pierwszych dziennikarzy na świecie udało mu się dotrzeć do wielu ważnych przywódców islamskich bojowników i zdobyć ich zaufanie.

Marcin Mamoń (na zdjęciu w środku)

Jest absolwentem historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w PWSTiF w Łodzi (1997). Ukończył Dokumentalny Kurs Mistrzowski Andrzeja Fidyka (1997).
Pomysłodawca i założyciel Duszpasterstwa Szkół Średnich "Przystań" O.O. Dominikanów w Krakowie (1985). W latach 1986-1989 działacz organizacji antykomunistycznych: Ruchu Wolność i Pokój, Federacji Młodzieży Walczącej i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wielokrotnie zatrzymywany i skazywany przez Kolegia d.s Wykroczeń. Organizator i uczestnik demonstracji i pikiet przeciwko stacjonowaniu wojsk sowieckich w Polsce w ramach Ruchu Wolność i Pokój (1989). Pisał też artykuły i zajmował się drukowaniem i kolportażem pism podziemnych. Współzałożyciel Ruchu Stu (1995). W latach 1995-97 organizator i działacz Ligi Republikańskiej.
Dziennikarz gazety codziennej "Czas Krakowski" (1990-92). Reporter TVP Kraków (1994-1996). W latach 2006-2008 kierownik redakcji publicystyki w TVP2.
Marcin Mamoń jest freelancerem - reżyserem niezależnym, autorem filmów dokumentalnych, producentem. Pracuje w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi m.in. w Syrii, Iraku, Ukrainie, Czeczenii, na Kaukazie, w Afganistanie, Pakistanie, Somalii, Strefie Gazy, Kongo (DRC) itd. Należy do organizacji Reporters Without Borders oraz Frontline Freelance Register.
Współpracował m.in. z TVN, TVP, BBC, Channel 4, VPRO (Holandia), WDR, The Intercept ( USA). Publikował m.in. w Rzeczpospolita, tygodnikach "Uważam Rze", "W sieci", "Do Rzeczy".
W 2005 aresztowany w Rosji - na Kaukazie. W 2013 był przetrzymywany w Egipcie. W 2015 porwany wraz z operatorem Tomaszem Głowackim na terenie Syrii przez Dżabhat an-Nusra (Syryjska al-Kaida).

19.30: gość specjalny: Piotr Pustelnik

Piotr Pustelnik

(ur. 12 lipca 1951 w Łodzi) jest doktorem inżynierii chemicznej, pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Jako trzeci z polskich himalaistów zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) w dniu 27 kwietnia 2010 r. Pustelnik jest twórcą projektu „Trzy Korony”, czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) i Korony Himalajów i Karakorum. Wychowanek, wieloletni członek i kilkukrotny prezes Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Do 2007 był redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego „n.p.m.”. W 2007 został nagrodzony nagrodą Explorera, przyznawaną co roku, podczas Explorers Festival w Łodzi, światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu (droga normalna), Annapurna Wschodnia (wsch. grań), Broad Peak (droga normalna) – projekt zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi. W marcu 2011 dostał nagrodę „Super Kolosa 2010” za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. W maju 2016 roku został Prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. We wrześniu 2017 ukazała się autobiografia Piotra Pustelnika, której współautorem jest dziennikarz i fotograf Piotr Trybalski. Co ciekawe, nie ukończył swojego pierwszego kursu wspinaczki skałkowej. Jego instruktor Andrzej Wilczkowski uznał, że Pustelnik się nie nadaje do wspinaczki. Jego starsi synowie, Adam i Paweł, również się wspinają.

BILETY NA FESTIWAL:

Blok szkolny: 6 zł / pokaz

Część festiwalowa:

Bilety jednodniowe: 20 zł / 15 zł (ulgowe)
Ulga: uczniowie, studenci, posiadacze kart: „Rodzina+” i „Senior 60+”

Biuro festiwalowe (sprzedaż biletów) będzie czynne na godzinę przed rozpoczęciem pokazów w sobotę i niedzielę

Przedsprzedaż:

Raciborskie Centrum Turystyki
Racibórz, ul. Opawska 38 Galeria Dukat, vis a vis E. Leclerc
Czynne: 10.00 – 17.00 (w soboty do 13.00)


UWAGA:
bilety na „Wiatraki” nie są sprzedawane w kasach Raciborskiego Centrum Kultury